Założenia terapii AA.

Terapia alkoholowa – co o niej wiadomo?

Terapia alkoholizmu, znana też jako terapia AA, to proces stopniowego wychodzenia z nałogu, nad którym czuwa profesjonalny terapeuta alkoholowy, nadając konkretne tory całemu leczeniu. Terapia alkoholowa może odbyć się w grupach albo indywidualnie, w zależności od preferencji. Mimo że tematy terapii alkoholowej nie są łatwe do przedyskutowania, pacjent buduje swoją relację z psychologiem, aby przezwyciężyć swoje uzależnienie.

Terapia AA w gronie lub osobno

O ile o tym, że istnieje prywatna terapia alkoholowa, mówi się stosunkowo mało na forum. bo i tematy terapii alkoholowej nie są dość powszechnym kierunkiem rozmów, tak z pewnością trudno o osobę, która nie kojarzyłaby, czym jest terapia alkoholizmu w zorganizowanych grupach anonimowych alkoholików.

Nie ma jednak większego znaczenia, czy uzależniony zdecyduje się, że jego terapia AA będzie przebiegała wśród ludzi o tym samym problemie, z którymi może wymienić się poglądami, czy jednak sam na sam ze specjalistą ds. nałogów. Liczy się przede wszystkim skuteczność.

Kto może zgłosić się na terapię?

Podjęcie decyzji o leczeniu nie jest łatwym krokiem, a wytrwanie w nim nie jest łatwym wyczynem. Niemniej jednak dobrowolne zgłoszenie się do odpowiednich placówek czy nawet psychologów to bez dwóch zdań dobry początek zakończeń. Ponadto terapii mogą podjąć się nie tylko uzależnieni, co również ci, którzy są już po kuracji, ale czują nawroty nałogu i chcieliby temu zapobiec. Podobnie rodzina alkoholika ma prawo do skorzystania z takiej pomocy fachowca.

Gdzie odbywa się terapia?

Terapia AA to najczęściej spotkania w ośrodku leczenia alkoholizmu, chociaż są miejsca, gdzie po prostu organizują się grupy i rozmawiają o swoim problemie. Istnieje również opcja, aby tego typu leczenie psychologiczne – indywidualne – odbyło się online na zasadzie wideorozmowy.