Badanie holterem

Badanie holterem

Holter jest niewielkim przenośnym urządzeniem, które pacjent nosi przy sobie podłączone do ciała za pomocą elektrod. Pozwala to na rejestrację ciągłego EKG i monitorowanie pracy serca podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Podczas badania holterem, elektrody są umieszczane na klatce piersiowej pacjenta. Kable łączące elektrody z holterem przesyłają dane o aktywności elektrycznej serca do urządzenia, które je rejestruje. Holter zapisuje informacje o rytmie serca, czynnościach serca w różnych sytuacjach i ewentualnych zaburzeniach rytmu. Po zakończeniu okresu monitorowania dane są pobierane z holtera i analizowane przez lekarza.

Badanie holterem jest przydatne, wtedy gdy występują nieregularne lub rzadkie zaburzenia rytmu serca, które trudno wykryć podczas krótkotrwałego badania EKG. Holter może również pomóc w diagnozowaniu objawów takich jak zawroty głowy, omdlenia czy uczucie kołatania serca, które mogą być związane z nieprawidłowościami rytmu.

Powstanie holtera

Termin „holter” pochodzi od nazwiska Normana J. Holtera amerykańskiego inżyniera biomedycznego. W 1949 roku Holter opracował pierwszy przenośny rejestrator EKG, który pozwalał na monitorowanie aktywności serca poza szpitalem. Jego wynalazek otworzył drogę do innowacji w dziedzinie holterów i stał się pionierskim narzędziem diagnostycznym.

Początkowo holtery były dość duże i nieporęczne. Pacjenci musieli nosić je na specjalnych paskach przymocowanych do ciała. Dzięki rozwojowi technologii udało się doprowadzić do zmniejszenia gabarytów holtera. Nowoczesne holtery są także wyposażone w pamięć, co umożliwia rejestrację znacznie dłuższych okresów czasu pracy serca.

Ciekawostką jest fakt, że holtery mogą być również stosowane do monitorowania innych parametrów życiowych takich jak ciśnienie krwi czy poziom tlenu we krwi. Tego typu holtery są używane w diagnostyce nadciśnienia tętniczego lub monitorowaniu pacjentów z zaburzeniami oddychania podczas snu. Więcej o tym, jak przebiega badanie holterem, dowiesz się tu: https://holterdodomu.pl/jak-przebiega-badanie-holter