Na czym polega detoks alkoholowy?

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to nic innego jak odtruwanie organizmu po długotrwałym spożywaniu alkoholu i przywrócenie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz metabolicznej, a także dostarczenie ciału odpowiednich witamin. Tego typu procedur medycznych dopilnowuje ośrodek dla alkoholików. Najczęściej proces trwa od dwóch do siedmiu dni.

Ośrodki uzależnień alkoholowych a detoks alkoholowy

Nie wszystkie ośrodki uzależnień alkoholowych mają możliwość, tj. sprzęt oraz personel, aby przeprowadzić detoks alkoholowy. W przypadku skierowania na leczenie odwykowe alkoholika najlepiej rozejrzeć się za taką placówką, która odtruwanie przewiduje w swojej ofercie terapeutycznej.

Niemiłe skutki detoksu

Ośrodki uzależnień alkoholowych ostrzegają przed tym, że w trakcie detoksykacji, mniej więcej 12-24 godziny od momentu odstawienia picia alkoholu, naturalną reakcją organizmu jest tzw. zespół abstynencyjny. Objawy fizyczne, jak i psychiczne, w zależności od danej osoby, mogą mieć różną siłę nasilenia. Detoks alkoholowy wymaga przebrnięcie przez te mało przyjemne symptomy.

Co dzieje się po detoksie?

Detoks sam w sobie jest jedynie częścią tego, co przewiduje skierowanie na leczenie odwykowe alkoholika. Trzeba jednak nadmienić, że ma ona bardzo duże znaczenie. Odtrucie wzmacnia organizm przyzwyczajony do ciągłego spożywania trunków wysokoprocentowych, a w dalszym rzucie łagodzi bolesne konsekwencje odstawiania alkoholu, co odpowiednio przygotowuje pacjenta do kolejnych etapów leczenia.