Czym jest rozwarstwienie siatkówki? Wyjaśniamy

Rozwarstwienie siatkówki często w początkowym przebiegu jest ciężkie do wykrycia. Objawy pojawiają się dość późno, jednak pewne grupy pacjentów, są na to szczególnie narażone. 

Na szczęście, nie w każdym przypadku konieczna jest operacja. Współczesna medycyna poszła mocno do przodu, a coraz to nowe metody leczenia sprawiają, że nie tylko można znacznie zredukować liczbę inwazyjnych zabiegów, ale także skrócić czas powrotu do zdrowia.

Czym jest odklejanie siatkówki oka?

Schorzenie to polega na odklejeniu siatkówki od tęczówki oka. Jej głównym zadaniem jest odbieranie światła zewnętrznego. Z uwagi na brak początkowych objawów, pacjenci często trafiają do specjalistów, kiedy są już w zaawansowanym stanie, a naderwanie siatkówki oka wymaga pilnej interwencji. Do grupy ryzyka należą osoby z:

  • cukrzycą;
  • krótkowzrocznością;
  • atopowym zapaleniem skóry.

Leczenie laserem

Jednymi z objawów jakie mogą się pojawić są mętne widzenie, gorsza ostrość wzroku, czy pojawianie się błysków przed oczami. Wcześnie wykryte zmiany takie jak naderwanie siatkówki oka można wyleczyć nieinwazyjną metodą, przy pomocy niewielkiej wiązki lasera. Taki zabieg to laseroterapia siatkówki. Należy podkreśli, iż cały taki zabieg trwa dosłownie kilka minut, natomiast pacjent podczas jego trwania jest w pozycji siedzącej.

Odpowiednia diagnostyka

W zależności od tego, jak rozległe są uszkodzenia i zmiany w obrębie siatkówki oka dobierane jest odpowiednie leczenie. Nieleczone odklejanie siatkówki oka powoduje nasilenie objawów, a nawet utratę wzroku. Warto regularnie badać wzrok, nie tylko jeśl jesteśmy w grupie ryzyka.

Kiedy konieczna jest operacja?

Jeśli rozwarstwienie siatkówki jest zaawansowane, wtedy konieczna jest operacja. Podczas niej usuwana jest żelowa substancja, a siatkówka oka zostaje uwolniona od podciągających ją błon. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, ograniczenie aktywności fizycznej, a także chodzenie na wizyty kontrolne. Warto obserwować niepokojące objawy związane z zmysłem wzroku, odpowiednio szybkie reagowanie, pozwala na znaczne uproszczenie procesu leczenia.