Z czego składa się profesjonalna odzież lekarska?

Odzież dla lekarza jest najbardziej charakterystycznym ubiorem, który natychmiast rzuca się w oczy i dzięki temu wiadomo, do kogo podejść, szukając pomocy. Mimo że na przestrzeni lat zmieniła się bardzo, to jej obecny stan odpowiada zarówno pod względem wizualnym, jak i ochrony zdrowia współczesnym standardom. Niewątpliwie odzież dla lekarza jest istotna, bo w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie tej trudnej pracy. Nie trzeba myśleć o ryzykownych momentach, które mogłyby się pojawić, gdyby nie specjalistyczne ubrania stworzone z myślą o lekarzach.

Odzież dla pracowników placówek medycznych czy profesjonalnych laboratoriów dzieli się w dużej mierze na podstawową, która oczywiście stanowi pierwszą warstwę, jak i dodatkową, którą można ubrać, ale jest to konieczne bądź nie we wszystkich przypadkach. Do tej pierwszej zaliczają się spodnie, koszulka bądź bluzka medyczna, a także ergonomiczne obuwie. Z kolei druga odnosi się do bluz polarowych, fartuchów, żakietów, spódnic, w zależności zarówno od płci, jak i osobistych preferencji. Każdy powinien czuć się komfortowo, wykonując swoje obowiązki zawodowe.

Jak wybrać najlepszą odzież dla lekarza?

Pracując w zawodzie medycznym, warto pamiętać, że czas pracy w wielu przypadkach nagle się zmienia, a ilość snu bywa niewystarczająca. Wiąże się to również z długim noszeniem ubrań, niezmienianiu ich, więc z tego powodu powinny być bardzo starannie dobrane i kupowane w sposób przemyślany.

Wybranie odpowiednich ubrań może przyprawić o zawrót głowy, ale w takich sytuacjach warto po prostu kierować się podstawowymi zasadami, jak przy kupowaniu innej odzieży, tylko bardziej zwracając uwagę na niuanse, które w decydującym stopniu wpłyną na komfort oraz ergonomiczność.

Czym powinna wyróżniać się odzież dla lekarza?

Najważniejsze okazuje się sprawdzenie składu ubrania. Ma on ogromne znaczenie podczas odprowadzenia wilgoci, powstałej w naturalnym procesie pocenia się. Naturalne tkaniny bądź ich łączniki z syntetykami wpływają korzystnie na oddychalność materiału. Wybierać powinno się pomiędzy bawełną, wełną, wiskozą, a elastanem czy poliestrowymi włóknami. Połączenie ich spowoduje, że ubrania będą bardzo odporne na zabrudzenia, dezynfekcję oraz pranie w wysokich temperaturach, a także nie spowodują nadmiernej potliwości. Ważne jest, żeby włókna naturalne lub syntetyczne nie były w 100% jednolite, a połączone ze sobą.

Po sprawdzeniu materiału trzeba dobrać fason do swojego kształtu ciała. W odzieży medycznej jest to o tyle ułatwione, że modele są albo jasno opisane, albo tworzone na gumkach, które stają się uniwersalnym rozwiązaniem. Następnym krokiem jest dobranie swojego rozmiaru. W taki sposób, aby nie był ani za duży, ani za mały. W jednym i drugim przypadku może to zakłócać wykonywanie pracy. Przeszkadzanie wiszących części w nagłym przypadku lub ograniczona zdolność ruchów nie są korzystne w zawodzie lekarza. Jak się okazuje, odzież dla lekarza nie musi być nudna, ponieważ obecnie tworzone są ciekawe bazy kolorystyczne lub wzory, które zmieniają podejście.