Przed nami słoneczne dni. Promienie słoneczne stanowią naturalną formę witaminy D. Chociaż w okresie wiosenno-letnim nie grozi nam niedobór wspomnianego związku organicznego, takie zjawisko może występować już w okresie jesienno-zimowym. Jak rozpoznać niedobór witaminy D i jak mu zapobiec?
Witamina D – Jak się ją bada?
Jedynym i najlepszym sposobem na sprawdzenie, jakie stężenie witaminy D znajduje się w organizmie, jest pobranie krwi. Po otrzymaniu niewielkiej ilości płynu ustrojowego, pracownia laboratoryjna oznacza biologiczną nieaktywną formę D 25-OH. Takie badanie jest powszechnie wykonywane w każdym polskim laboratorium.
Jeśli chcesz mieć pewność, że skutki niedoboru nigdy cię nie dotkną, warto suplementować w formie preparatu witamina d3 1000. Osoby, które nie borykają się z niedoborem, cieszą się koncentracją witaminy na poziomie od 31 do 70 ng/ml.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D?
Osoby, które mają niedobór, zazwyczaj odczuwają zmęczenie, a organizm jest podatny na infekcje. Gdy organizm cierpi na niedobór witaminy D, mogą występować również skurcze mięśni i bóle nóg.
Jak widać, to dość standardowe objawy, które można połączyć z wieloma innymi stanami chorobowymi. Dlatego najlepiej postawić na profilaktykę i stosować różne preparaty tj. witamina d3 1000.
Witamina D – jak mu zapobiegać i jak leczyć?
Przed rozpoczęciem stosowania różnych preparatów i suplementów tj. witamina d3 1000, warto poznać nasycenie witaminą D3 w swoim organizmie. Taka analiza pozwoli sprawdzić, jak duże są niedobory i jaką metodę suplementacji warto przyjąć.
Wszelkie decyzje dotyczące rozpoczęcia suplementacji powinny być skonsultowane z lekarzem rodzinnym. Każda dawka przyjmowana witaminy D musi być odpowiednio dobrana do wieku, wagi, a także samego niedoboru pacjenta. Wyjątek stanowią seniorzy, których zaleca się codzienną suplementację witaminą D.