Termy cieszą się zainteresowaniem wielu osób i to nie tylko ze względu na relaksacyjne działanie gorących źródeł, z których można korzystać przez cały rok, niezależnie od pory roku. Po mimo popularności basenów termalnych, wiele osób wciąż nie wie czym tak naprawde są termy oraz jaki mają wpływ na organizm człowieka, choć ich historia sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie wody termalne dostępne były w publicznych łaźniach.
W dawnych czasach termy były wykorzystywane przez ludzi tylko i wyłącznie w celach higienicznych, jednak z upływem lat odkryto ich właściwości lecznicze. Co więc znajduje się w składzie gorących źródeł i dlaczego warto regularnie korzystać z kąpieli w ośrodkach takich jak np. termy cieplickie?
Źródło i skład wód termalnych
Mogłoby się wydawać, że baseny termalne wypełnione są wodą podgrzaną do odpowiedniej temperatury, jednak ich pochodzenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Termy cieplickie wypełnione są wodą, która pobierana jest z wnętrza Ziemi, gdzie magma powoduje podgrzanie wody do bardzo wysokich temperatur. Na skutek tego woda wydobywana jest w temperaturze ponad dwudziestu stopni Celsjusza. Jednak to nie temperatura sprawia, że posiada ona właściwości lecznicze.
Woda termalna zawiera pierwiastki oraz minerały, które wykazują się działaniem prozdrowotnym na organizm człowieka. W składzie znaleźć możemy przede wszystkim wysokie stężenie wapnia, magnez, fosfor, żelazo, potas, siarka, selen oraz lit. To właśnie dzięki nim kąpiele w basenach termalnych mają tak pozytywny wpływ na całe ciało człowieka.
Działanie wód termalnych
Termy cieplickie są idealne zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczeniu wielu schorzeń. Również w czasie rekonwalescencji po przebytej chorobie lub urazie, wielu specjalistów zaleca regularne uczęszczanie na termy. Dzięki gorącym źródłom możemy poprawić pracę serca, przyspieszyć metabolizm, zniwelować bóle mięśni i stawów, uregulować gospodarkę hormonalną, a także działanie całego układu nerwowego.