Wiele osób trwa w błędnym przekonaniu, że cukier (bez względu na to czy jest to cukier trzcinowy, biały czy brązowy) niczym się nie różni. Nie jest to jednak prawda. Do najczęściej spotykanych rodzajów cukrów spożywczych zaliczamy:
- cukier biały – czyli rafinowany cukier buraczany;
- cukier brązowy – czyli zabarwiony cukier buraczany;
- cukier trzcinowy – produkowany jest z trzciny cukrowej;
- cukier kokosowy – pozyskiwany jest z kwiatostanu palmy kokosowej.
Polacy coraz częściej przekonują się do wcześniej mniej znanych rodzajów cukrów, które oferują inne walory smakowe oraz odżywcze. Warto zmienić przyzwyczajenia żywieniowe oraz wzbogacić dietę o nowe, oryginalne produkty słodzące, które mogą na stałe zagościć na naszym stole. Cukier jest produktem, który trzeba spożywać z umiarem, dlatego wybór odpowiedniego „słodzika” jest kluczowy.
Jakie są zalety cukru trzcinowego?
Przede wszystkim cukier trzcinowy ma charakterystyczny smak oraz aromat przypominający karmel, dzięki czemu nadaje ciastom i deserom ciekawy posmak. Z pewnością sprawdzi się przy przygotowywaniu egzotycznych potraw – zwykły, biały cukier nie jest w stanie zaoferować takich samych wrażeń smakowych. Dodatkowo nadaje charakterystyczny kolor produktom podczas pieczenia (na przykład, jeśli pieczemy owoce). Pełni też funkcję dekoracyjną ze względu na połysk i wykorzystuje się go do przygotowania glazuru. Choć produkt ten nie zawiera żadnych witamin, można znaleźć w nim śladowe ilości minerałów (między innymi, selen, wapń, potas czy fluor). Poza tym cukier to bardzo dobre, a jednocześnie tanie źródło energii. Kupując cukier trzcinowy warto upewnić się, że producent nie próbuje nas oszukać. Wielu z nich próbuje sprzedać biały cukier zabarwiony na brązowo (często poprzez użycie barwnika E150). Wybierając cukier trzcinowy warto jest również poszukać wersji bio, ażeby mieć pewność, iż spożywamy produkt bez żadnych niepotrzebnych konserwantów czy niebezpiecznych pestycydów.