USG bioderek Poznań – ważne badanie dla malucha

Każdy noworodek niemal tuż po urodzeniu jest poddawany szeregowi badań, mających na celu sprawdzenie jego zdrowia fizycznego i ogólnej sprawności. Wśród czynności, do których wykonania jesteśmy zobowiązani, znajduje się także prześwietlenie kości i stawów naszego malucha. Aby dokładnie sprawdzić prawidłowe rozwijanie się kośći, warto wykonać USG bioderek.

W jakim celu wykonujemy USG bioderek?

Wykonanie USG kości biodrowych naszego malucha jest niezwykle istotne. Dzięki temu prześwietleniu dowiadujemy się, czy układ, bardzo podatnych na urazy i deformacje, chrząstek w stawach biodrowych jest prawidłowy. Zbagatelizowanie właśnie tego badania może przynieść niepożądane skutki w postaci wad postawy, zwyrodnień a w rezultacie może nawet uniemożliwić rozpoczęcie naukę chodzenia lub nieprawidłową formę poruszania się w późniejszym dzieciństwie.

Kiedy najlepiej wykonać badanie?

Wspomniane USG bioderek powinno się wykonać w bardzo wczesnym wieku niemowlęcym. Pierwsze prześwietlenie – około 6 tygodnia życia, następne przed ukończeniem przez malucha 6 miesięcy. Jeśli badanie nie wykazuje dużych nieprawidłowości, lekarz może zalecić układanie naszego dziecka w trakcie snu w pozycji na brzuchu oraz zakładnie specjalnych, nierolujących się między nóżkami, flanelowych pieluszek, które mają za zadanie rozszerzyć nieco jego bioderka.

Bezbolesne prześwietlenie

USG jest dla naszego malucha badaniem bezbolesnym. Odbywa się na leżąco lub na boku, w zależności od zaleceń lekarza. Badanie należy wykonać bez pieluchy oraz przy pomocy rodzica, który proszony jest o lekkie przytrzymanie dziecka. Lekarz nakłada na bioderka badanego malucha specjalny żel i przykłada głowicę do badanego miejsca. Odczyt wyniku jest widoczny na ekranie monitora.

Współcześnie, dzięki możliwościom nowoczesnej medycyny, zyskujemy szansę na szybkie i skuteczne badanie, nawet u najmłodszych dzieci. Doskonale wiemy, że to właśnie od wczesnej diagnozy zależy nasze późniejsze postępowanie oraz ewentualna terapia.

Sprawdź bioderka swojego malucha, znajdź najlepszą placówkę i wykonaj badanie USG – Poznań stawia na szybką diagnozę, a Ty?