Tomografia komputerowa – lepsze wykrycie zagrożenia choroby

Wielu z nas na co dzień boryka się ze zróżnicowanymi chorobami. Dla niektórych są to nieskomplikowane przypadłości, do których wykrycia nie potrzeba skomplikowanych aparatur i specjalistycznego sprzętu. Coraz częściej jednak spotykamy się z zachorowaniami na nowotwory i inne przypadłości, które da się wykryć jedynie za pomocą badania radiologicznego.

Co to jest tomografia komputerowa?

To badanie wykonywane głównie w szpitalach lub specjalistycznych placówkach, dzięki którym lekarze są w stanie uzyskać przekrój badanego obiektu, w tym kości lub narządów i dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy pracaują prawidłowo i czy nie ma w danych częściach naszego ciała niepożądanych zmian nowotworowych.

Tomografia komputerowa a nasze zdrowie

Niestety, oprócz zdecydowanych walorów przeprowadzania tomografii, opisywanie badanie może nieść za sobą również skutki uboczne. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że tomografii nie można wykonywać zbyt często, o ile nie ma na to wyraźnej potrzeby. Nadmierne poddawanie się temu badaniu może bowiem prowadzić do zbytniego napromieniowania, które bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Badaniu TK nie powinny poddawać się również kobiety w ciąży lub starających się o dziecko oraz kobiet w okresie owulacji.

Kiedy należy poddać się badaniu radiologicznemu?

Wskazań do tomografii komputerowej jest kilka. Przede wszystkim, jej wykonaniu powinni poddać się wszyscy Ci, u których jest podejrzenie krwawienia doczaszkowego, posiadają lub mieli poważniejsze urazy głowy oraz uszkodzenia kanału kręgowego. Tomografię warto zrobić również przy okazji przechodzonych chorób kości czaszki i górnych dróg oddechowych, gardła i krtani, a także jeśli zauważa się u pacjenta zaburzenia neurologiczne lub jest podejrzenie nowotworu.

Warto, aby takie badanie było wykonywane w najlepszych placówkach i pod kątem najbardziej doświadczonych specjalistów. Daj sobie szansę na lepszą diagnozę i poddaj się tomografii komputerowej Poznań. Zapraszamy do kontaktu!