Co daje pobyt w zamkniętym ośrodku na odwyku alkoholowym?

Ośrodki odwykowe dla alkoholików

W oczach uzależnionego ośrodki dla alkoholików to miejsce, w którym zdecydowanie nie chciałby ani nie ma potrzeby się znaleźć. Zupełnie inaczej spojrzy na całą sprawę jego bliscy, dla której te same ośrodki leczenia alkoholizmu są ostatnią deską ratunku, żeby powstrzymać całkowity rozpad rodziny.  

Wbrew przekonaniu nałogowców ośrodki odwykowe dla alkoholików mają przede wszystkim nieść pomoc, a nie skazywać na potępienie.

Ośrodki odwykowe dla alkoholików w Polsce a terapia

Skierowanie na leczenie albo dobrowolne zgłoszenie się na terapię może być początkiem nowego, drugiego życia, a z takiej szansy niewątpliwie warto skorzystać. Wszelkie obawy należy odsunąć na bok, ponieważ zarówno ośrodki odwykowe dla alkoholików w Polsce, jak i te za granicą, mają na uwadze wyłącznie cudze dobro oraz to, aby wyleczyć się z nałogu. Dlatego też terapie, które ośrodki leczenia alkoholizmu proponują, są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Najczęściej trwa około miesiąca i jest prowadzona stacjonarnie w placówkach. W ramach leczenia organizowane są różne zajęcia, warsztaty oraz systematyczne badania lekarskie.

Wątpliwości

U uzależnionego może narodzić lęk i poczucie wstydu w związku z tym, że zgodnie z tym, co przewidują ośrodki dla alkoholików, będzie musiał podzielić się z kimś swoimi uczuciami, doświadczeniami. To naturalna reakcja, ot – obawa przed niezrozumieniem czy wyśmianiem. Jednak z pewnością nie ma powodu do strachu, ponieważ ośrodki odwykowe dla alkoholików w Polsce chwalą się doświadczonymi specjalistami, którzy nie tyle wyciągną pomocną rękę, co poprowadzą przez tę trudną drogę ku zerwaniu z nałogiem.

Nowe życie

Wytrwanie w terapii i całkowite uświadomienie sobie problemu to bardzo duży sukces w samorozwoju. Co prawda wcześniejsza słabość doprowadzała do zatracenia godności, szacunku i innych cech człowieczeństwa, jednak nie są to procesy nieodwracalne. Ośrodki odwykowe dla alkoholików udowadniają, że ciężką, ale systematyczną pracą można naprawdę dużo osiągnąć.