Ospa jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci do dziewiątego roku życia. I chociaż objawów tego schorzenia jest kilka, najbardziej rzucającym się w oczy jest wysypka, mogąca pojawić się na każdej części ciała. Możemy więc zaobserwować ją w okolicach genitaliów, na spojówce lub w krtani. Wysypka początkowo pojawia się w formie czerwonych plamek na skórze, które po niedługim czasie przeobrażają się w grudki, a wreszcie w pęcherze. Co gorsza, nasze pociechy źle znoszą okres choroby – powoduje ona bowiem ból, osłabienie oraz gorączkę. Niezwykle istotna jest przy tym prawidłowa pielęgnacja skóry w ospie. Pęcherze mogą bowiem ulec nadkażeniu bakteryjnemu, co jeszcze bardziej pogarsza objawy. Co możemy więc zrobić, aby pomóc dziecku dotrwać do końca tego niełatwego okresu?
Higiena w ospie
Ponieważ dzieci mają tendencję do drapania pęcherzy, powinniśmy pamiętać o odpowiednio krótko obciętych paznokciach. Rozdrapywanie uczulenia może bowiem doprowadzić do dodatkowego zakażenia ran. Uczycie swędzenia możemy zredukować, stosując maści, chłodne okłady lub roztwór gencjany. Kolejną opcją jest zakup nadmanganianu potasu w aptece (nie wymaga recepty) i dodania go do kąpieli. Nadmanganian potasu przyniesie dziecku niemal natychmiastową ulgę, zaś po wyjściu z wanny możemy dodatkowo zastosować leki, które utrwalą efekt na dłużej.
Pielęgnacja skóry w ospie to także prawidłowa kąpiel. Dziecko najlepiej jest myć rano, ponieważ po nocy jest ono bardzo rozgrzane i przepocone. Myjąc naszą pociechę, skupmy się przede wszystkim na miejscach o zwiększonej potliwości, jak pachwiny lub pachy. Same kąpiele nie powinny przy tym trwać zbyt długo. W przeciwnym razie, może dojść do wystąpienia odmoczeń.
Przygotowania do snu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzieci bardzo często drapią się podczas choroby. Aby móc zniwelować ryzyko zakażeń także wtedy, gdy wszyscy śpią, dobrze jest ubrać maluchowi skarpetki i rękawiczki. Dzięki temu, nie będzie on w stanie rozdrapywać pęcherzy przez sen. Prawidłowa pielęgnacja skóry w ospie wymaga też regularnej zmiany pościeli oraz piżamy dziecka. Kilka nocy z rzędu na przepoconym materiale nie będzie bowiem dla niego zbyt komfortowe. A jeśli już dojdzie do zakażenia, najczęściej w formie obrzęku lub zaczerwienionej skóry, należy natychmiast udać się do lekarza.