Co kryje się pod nazwą niacyna?

Niacyna to związek chemiczny wchodzący w skład witaminy B3, inaczej zwaną witaminą PP. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Jest witaminą zaangażowaną w takie procesy jak synteza węglowodanów i kwasów tłuszczowych, przemianach metabolicznych, tworzeniu czerwonych krwinek, regulacji cholesterolu. Wpływa na układ nerwowy i stan psychiczny. Stałe zapotrzebowanie na niacynę musi być dostarczane w dobrze zbilansowanej diecie lub jako witamina B3 tabletki, gdyż organizm sam nie wytwarza takiej ilości tego składnika.

Niacyna w tabletkach

Podstawowym źródłem witaminy B3 powinny być produkty roślinne takie jak orzechy, produkty zbożowe (kasz gryczana, jęczmienna, otręby, ryż), rośliny strączkowe i liściaste, oraz mięso (drób, cielęcina, podroby) i ryby. W przypadku niedoborów może je uzupełnić niacyna w tabletkach (witamina B3 tabletki). Suplementacja tej witaminy jest wskazana szczególnie przy ubogiej w niacynę diecie oraz w chorobach alkoholowych, jako wypełnienie luki witaminowej. Zawsze jednak powinna być konsultowana z lekarzem, w celu ustalenia odpowiedniej dawki.

Witamina B3 bez recepty

Ze względu na działania uboczne związane z przedawkowaniem tabletki witaminy B3, takie jak flush, (czyli zaczerwienienia, poparzenia skóry), biegunki, mdłości, należy bezwzględnie przestrzegać zaleconej dawki. Zalecane dawkowanie witaminy B3 bez recepty, to 14-17mg na dzień, w zależności od płci i zapotrzebowania na niacynę. Warto zapoznać się z ulotką, by mądrze uzupełniać niedobory tej witaminy. Więcej przeczytasz na https://magiazdrowia.com/niacyna-niacynamid-250mg-swanson.