Usuwanie migdałków nie musi być takie straszne

Migdałki pełnią bardzo istotną rolę we właściwym funkcjonowaniu naszego układu odpornościowego. To organy, które znajdują się zarówno z prawej, jak i z lewej części gardła i zapewniają produkcję antygenów. Są odpowiedzialne za naturalną formę walki z atakującymi nas na co dzień wszelkiego rodzaju wirusami i bakteriami. Niekiedy w przypadki patologicznych zmian w ich budowie lub osłabienia ich pracy, zaleca się zabieg wycięcia. Przekonajmy się, kiedy najlepiej usunąć migdałki, jakie są ku takiemu działaniu przesłanki i o czym warto wiedzieć przed i po zabiegu.

Nie wiem, czy powinienem poddać się usuwaniu migdałków

Jeśli Ty lub Twoje dziecko zmagacie się z częstymi ropnymi zapaleniami migdałków i górnych dróg oddechowych, powinieneś zgłosić to swojemu lekarzowi rodzinnemu. Usunięcie migdałków u dzieci czy dorosłych nie zawsze musi być ostateczną decyzją, jakie podejmie lekarz prowadzący, jednak jeśli atakujące Ciebie czy Twoje dziecko choroby niemal w całości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad tą opcją. Dodatkowo, w przypadku zmian patologicznych czy chorób przewlekłych, pozostawienie migdałków bez wycięcia może prowadzić do nawet bardzo trudnych do wyleczenia chorób, w tym także zmian nowotworowych.

Kiedy najlepiej usunąć migdałki?

Nie podaje się konkretnego wieku, w którym najlepiej wyciąć migdałki. Warto zabieg ten poprzedzić dokładną obserwacją ilości zachorowań zarówno naszych, jak i naszego dziecka, a wszystkie niepokojące przypuszczenia potwierdzić u lekarza. Ostateczną decyzję najlepiej podjąć w momencie, kiedy mamy jeszcze szansę na całkowite wyzdrowienie.

Przydatne informacje

Zabieg wycięcia migdałów odbywa się u laryngologa i może być przeprowadzany na kilka sposobów: przy użyciu zimnych narzędzi, a więc klasycznie, nożem plazmowym oraz za pomocą najnowocześniejszej metody – koblacji. Z racji tego, że jest to zabieg chirurgiczny, w okolicach gardła pojawi się obrzęk, ale nie będzie utrzymywał się zbyt długo. Po operacji należy nieco odpocząć, dlatego też zaleca się sporą ilość snu oraz przyjmowanie mniejszej ilości pokarmów, głównie zimnych, w formie płynnej. Co więcej, zabieg uniemożliwia spożywanie napojów alkoholowych przez około 3 tygodnie.

Tonsillektomia, a więc zabieg usuwania migdałków, nie należy do najprzyjemniejszych. Pomimo narkozy, proces rekonwalescencji trwa nawet do miesiąca. Niemniej jednak często jest to jedyna i skuteczna metoda walki z problemami zdrowotnymi, trudnościami z oddychaniem a nawet wadami zgryzu. Zdobądź się na wykonanie zabiegu w najlepszych punktach w swoim mieście. Usunięcie migdałków Poznań. Zapraszamy do kontaktu!