USG piersi – czego się spodziewać i kiedy je wykonać?

Wiadomym jest, że jedną z najczęściej wykrywanych chorób nowotworowych u kobiet jest rak piersi. Jego leczenie następuje od razu po postawionej diagnozie, najczęściej w zróżnicowanej, tak zwanej skojarzonej postaci a mianowicie kilku etapowo. Zaczynając od metod chirurgicznych, przez chemioterapię, radioterapię oraz terapię hormonalną, stopniowo usuwane są zmutowane tkanki. Oczywiście nowotwór ten wykryty w odpowiednim momencie jest o wiele łatwiejszy do usunięcia, pozostawiając pacjentki w dobrym stanie. Jednak aby oszczędzić sobie tak inwazyjnego uszczerbku na zdrowiu, warto pomyśleć o działaniach prewencyjnych nieco wcześniej a jeśli w Twojej rodzinie były już zachorowania na raka piersi, pokuś się o badania profilaktyczne raz na pół roku lub co 12 miesięcy. Takim najprostszym i jednym z najtrafniejszych jest badanie ultrasonograficzne.

Najlepszy wiek do wykonania badania?

Tak naprawdę wspomniane USG można wykonać w każdym wieku, jeśli tylko uznasz, że powinnaś. Lekarze apelują, że po ukończeniu 30 roku życia powinno stać się jednym z koniecznych badań wykonywanych właśnie w celu wykluczenia ewentualnego pojawienia się guzków piesi. Jeśli jednak jesteś przekonana, że Twoje potencjalne predyspozycje do zachorowania są większe, wykonaj badanie zdecydowanie wcześniej a w przypadku niepokojących objawów w trakcie samodzielnego badania, udaj się do lekarza natychmiast, nawet w dowolnym momencie cyklu.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi jest bezbolesnym i bardzo sprawnym badaniem, które ma na celu pokazać wszystkie tkanki wchodzące w skład piersi, a co za tym idzie potwierdzić lub wykluczyć występowanie w ich obrębie zmian nowotworowych. Badanie przeprowadzane jest bardzo sprawnie, trwa maksymalnie do 15 minut i tak tak jak przy okazji każdych tego typu oględzin, wstępne wyniki pojawiają się już w trakcie trwania badania. Aparat ultrasonograficzny przykładany do posmarowanej wcześniej specjalnym żelem piersi jest połączony ze specjalnym monitorem, dzięki któremu można na bieżąco podglądać badane tkanki.

Jeśli jeszcze nie wykonywałaś badania USG piersi, jesteś już po trzydziestce lub znajdujesz się w tak zwanej grupie ryzyka, serdecznie zapraszamy do badań profilaktycznych. Zadbaj o swoje zdrowie i zrób USG piersi także w naszym oddziale w Poznaniu. Liczymy na Twoją obecność!