W terapii alkoholowej stosuje się dwa rodzaje leczenia w odniesieniu do tego, czy i w jaki sposób pacjent ma możliwość interakcji ze swoim codziennym życiem, otoczeniem, pracą, znajomymi. W pierwszym przypadku, kiedy pacjent korzysta z terapii tzw. dochodzącej, łatwo jest jednocześnie prowadzić leczenie i dotychczasowe życie, jednak wiąże się to z zagrożeniem i pokusami, bądź bezpośrednim narażeniem na czynniki, które doprowadziły do uzależnienia, dlatego stosuje się ją wobec osób, które najgorszy etap walki z uzależnieniem mają już za sobą.
Stacjonarna terapia dla alkoholików
W przypadkach trudnych, oraz na etapie początkowym terapii dla alkoholików znacznie istotniejszą alternatywą jest terapia stacjonarna, zwana także zamkniętą.
Dlaczego terapia alkoholowa zamknięta?
Jest wiele powodów, dla których terapia zamknięta jest bardziej zalecana. W jakich przypadkach się ją stosuje? Wobec osób, które dopiero zaczynają walkę z nałogiem i jest to pierwsze podejście do terapii, dla tych, którzy próbowali własnymi siłami pozbyć się nałogu i nie dali sobie z tym rady, oraz wtedy, gdy doszło w ich życiu do poważnego zdarzenia wyniku alkoholizmu, szkody, która wstrząsnęła ich życiem.
Terapia dla alkoholika
Na czym właściwie polega terapia alkoholowa zamknięta? To terapia, podczas której pacjent pozostaje w ośrodku leczenia przez całą dobę, przez dłuższy okres, w zależności od rodzaju ośrodka i stopnia uzależnienia może to być od czterech, do ośmiu tygodni.
W terapii antyalkoholowej ważnym czynnikiem jest odcięcie od bodźców prowadzących do uzależnienia, w wielu przypadkach chodzi o stresujące sytuacje z życia codziennego, pijących znajomych itp.
Skuteczna terapia leczenia alkoholizmu
Do skutecznej pracy terapeutycznej potrzeba także zbudowania przyjaznego dla pacjenta otoczenia. W odosobnieniu, z dala od często patologicznego otoczenia pacjentowi łatwiej jest odzyskać niezbędną równowagę i spokój psychiczny, dzięki czemu terapia antyalkoholowa może przynieść oczekiwane efekty.