Pierwsze ruchy dziecka to dla mamy bardzo wzruszający moment. Rodzice czekają na niego z niecierpliwością. Trzeba podkreślić, że każda kobieta może odczuwać ruchy maluszka zupełnie inaczej i mylić je z innymi sytuacjami. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy podpowiedzieć Ci, kiedy czuć ruchy dziecka. Znajdziesz także wiele informacji na temat ciąży oraz prawidłowego płodu.
Pierwsza ciąża — kiedy czuć ruchy dziecka?
Każda kobieta, która choć raz była w ciąży powinna wiedzieć, że odczuwanie ruchów dziecka to bardzo indywidualna sprawa. Pierwsze ruchy maluszek wykonuje zazwyczaj około siódmego tygodnia, jednak matka nie jest w stanie ich wyczuć. Można je natomiast zaobserwować na USG.
Pierwsze ruchy dziecka wyczuwa się zazwyczaj między 16 a 20 tygodniem ciąży. Niektóre kobiety wyczuwają je dopiero około 24 tygodnia. Warto jednak mieć na uwadze, że kobiety, które już kiedyś rodziły mogą wyczuwać je wcześniej, niż pierworódki. Nie bez znaczenia jest także waga kobiet w ciąży. Szczuplejsze panie będą szybciej wyczuwały ruchy płodu. Na to, jak szybko wyczujesz ruchy dziecka, ma wpływ także ilość płynu owodniowego, a także aktywność dziecka. Nie bez znaczenia jest także wrażliwość układu nerwowego matki. Jak zatem widać — wyczuwalność ruchów dziecka w łonie matki jest sprawą bardzo indywidualną.
Przez brzuch ruchy dziecka można wyczuć dopiero około 25 tygodnia ciąży. Jest to ogromne wydarzenie nie tylko ze względu na towarzyszące rodzicom emocje, ale także z kilku innych powodów:
- termin porodu — to kiedy matka poczuje ruchy dziecka jest pomocne w określeniu daty porodu (zwłaszcza u kobiet, które mają regularne miesiączki albo nie są pewne, kiedy mogło dojść do zapłodnienia). Pierwsze ruchy dziecka są zatem cenna informacją dla lekarza oraz położnej.
- ocena ruchów — kiedy kobieta zacznie odczuwać ruchy dziecka, pozna jego aktywność. Dzięki temu będzie można kontrolować stan zdrowia płodu. Aby prawidłowo to ocenić, warto wypełniać kartę ruchu płodów. Badanie to polega na liczeniu ruchów płodu. Powinno ich być co najmniej 10 w ciągu 12 godzin. Jeżeli jest ich mniej, powinno to być sygnałem alarmującym.
- komunikacja z dzieckiem — dzięki ruchom maluszka matka może budować z nim relację (już na etapie życia płodowego).