Jak rozpoznać alkoholizm

Alkoholizm – choroba cywilizacyjna?

    

Alkohol jest znany człowiekowi od dawna, niezależnie od warstwy społecznej skutki nadużywania alkoholu dotykają kolejno najbliższą rodzinę, lokalną społeczność, otoczenie, miasto i jego politykę.

Mijają wieki, a ludzie nadal szukają rozrywki, rozwiązania swoich problemów, a czasem zapomnienia w przysłowiowej zawartości kieliszka, czy butelki.

 

Alkohol – pozorny sposób na problemy

 

Niezależnie od epoki, sposób znieczulania emocji, poprawiania nastroju, zwiększania pewności siebie w stresowych sytuacjach, czy zwyczajnie jako sposób na przełamanie lodów w towarzystwie pozostaje ten sam: alkohol w różnych postaciach.

Skutki alkoholizmu są powszechnie dosyć dobrze znane. Utrata kontroli nad finansami, własnym życiem, relacjami z najbliższym otoczeniem, wiele historii alkoholików to historie tragicznych losów, gdzie alkohol był tylko przystankiem na drodze ku upadkowi, a nawet śmierci.

 

Objawy alkoholizmu

 

Wydawać by się mogło, że człowiek jest zdolny do świadomego kierowania swoim losem, ale utarło się stwierdzenie, że zaprzeczanie problemowi alkoholowemu to typowy objaw bycia alkoholikiem. Alkoholikowi z trudem przychodzi przyznanie, że utracił kontrolę nad tym, w jaki sposób, w jakich ilościach i okolicznościach spożywa alkohol. Samo mentalne nastawienie do picia to tylko jeden z objawów, są także objawy fizyczne, świadczące o tym, że organizm człowieka jest już uzależniony. Pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy ciało alkoholika jest zmuszone do abstynencji. Bardzo charakterystycznym objawem jest także zwiększona tolerancja na alkohol, potrzeba coraz większej jego ilości, aby osiągnąć stan upojenia, bądź rozluźnienia i zrelaksowania.

 

Leczenie

  

Czasem zdarza się, że alkoholik z różnych powodów, czasem osobistych, czasem rodzinnych, lub w wyniku presji najbliższych, decyduje się podjąć walki z nałogiem. Współcześnie stosuje się terapię psychologiczną, farmakologiczną, a czasem nawet oba sposoby naraz. Więcej o dostępnych sposobach leczenia alkoholizmu dowiesz się z kolejnych wpisów.