Promieniowanie podczas radioterapii niekorzystnie wpływa na skórę. Jednak radioterapia jest skuteczna. To bardzo częstą metodą walki, na przykład z nowotworem. Największym skutkiem po radioterapii jest poparzenie skóry. Promieniowanie nadmiernie wysusza skórę. Co więcej, skóra się łuszczy i bardzo łatwo wtedy o zadrapania i urazy, które bywają bolesne. Nie każdy wie, że radioterapia prócz skutecznego zwalczania komórek rakowych niszczy także zdrowe komórki. A zdolność osłabionej skóry do regeneracji jest dużo niższa. Oparzenie radioterapia wymaga właściwej pielęgnacji, ponieważ po zabiegach skóra jest pozbawiona włosów, gruczołów łojowych i potowych.
Oparzenie radioterapia – skutki
Oparzenie radioterapią wywołuje zaczerwienienie, swędzenie, silne przesuszenie i zniszczenie skóry. Co więcej, pacjent po naświetlaniach ma obniżoną odporność i szybciej zapada na nowe infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Jak długo pacjent boryka się z takimi problemami? Najczęściej kilka tygodni od zakończenia radioterapii. Natomiast na skórze mogą przez o wiele dłuższy czas utrzymywać się zmiany w postaci przebarwień oraz zgrubień.
Jak traktować skórę po radioterapii?
Specjaliści zalecają, aby po radioterapii skóra przez pacjenta była traktowana delikatnie. Chodzi przede wszystkim o mycie skóry łagodnymi detergentami oraz jej dotykanie. Warto zwrócić uwagę, aby ubrania były luźne i nie podrażniały skóry. Nie jest wskazane stosowanie antyperspirantów w postaci dezodorantu. Pacjenci podczas radioterapii oraz po jej zakończeniu powinni stosować Pudroderm. To płynny puder, który dzięki zawartości benzokainy oraz mentolu działa łagodząco, ściągająco i kojąco. Preparat należy nakładać na skórę bardzo delikatnie. Posmarowanej skóry nie należy zakrywać opatrunkiem, bandażem czy ubraniem. Wcieranie preparatu w skórę jest zabronione, ponieważ może wystąpić odwrotny efekt. Pudroderm sprawi, że skóra nie będzie swędziała. Jego właściwości działają ochronnie i regenerująco.