Dna moczanowa — leczenie domowe a dieta

Dna moczanowa to choroba, która objawia się początkowo bólem stawów, co powoduje dyskomfort w wykonywaniu nawet najprostszych codziennych czynności, chodzenia, siedzenia. Dolegliwości są uciążliwe i przykre zarazem. Warto zatem zrobić wszystko, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby.

Przyczyny dny moczanowej

Nieodpowiednia dieta, oparta na produktach wysoce przetworzonych nadużywanie kawy i innych używek, tłuszczy i węglowodanów, w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej sprawiają, że organizm z czasem zakwasza się, co może doprowadzić do zaburzeń stężenia kwasu moczowego w organizmie. Wysokie stężenie kwasu moczowego powoduje dnę moczanową, objawiającą się najpierw epizodycznym bólem kończyn i stawów, który może przerodzić się w ból przewlekły. Leczenie dny moczanowej to głównie łagodzenie stanu zapalnego stawów. Kluczowa w powrocie do zdrowia jest bowiem w tym przypadku zmiana nawyków żywieniowych. W dnie moczanowej leczenie domowe jest podstawą powrotu do zdrowia. 

Na czym polega leczenie domowe?

Głównym wysiłkiem, jaki musi podjąć pacjent, chcąc pozbyć się raz na zawsze problemów z dną moczanową, jest zmiana diety i stylu życia. Na bóle stawów najlepszym lekarstwem będzie wprowadzenie warzyw i owoców do diety, energię z pełnoziarnistej mąki, kasz z unikaniem ciężkostrawnych potraw gotowych, tłustych mięs, tłuszczy. Żeby właściwie nawodnić organizm, należy sięgnąć po wodę jonizowaną alkaliczną, która pomoże przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. W celach terapeutycznych zaleca się picie około 2-2,5 l żywej wody dziennie. Pomocne będą ziołowe napary oparte na czystku, cytrynie, pokrzywie, arnice górskiej, skrzypie polnym, bratku polnym i liściu brzozy.

Niestety ustępowanie objawów podagry może być długotrwałe, dlatego zmiana diety powinna być decyzją do końca życia, celem niedopuszczenia do nawrotu choroby. W miarę ustępowania bólu stawów nie można pominąć jeszcze jednego kroku w stronę odzyskania zdrowia, a mianowicie wprowadzenia odpowiedniej porcji codziennego ruchu.