Dlaczego tak ważne jest, aby alkoholik dobrowolnie podjął się leczeniu?

Powolny upadek na dno

Zaczyna się niepozornie, ot, bagatela, jedno piwo albo lampka wina dziennie. Przychodzi gorszy dzień, a razem z nim sześciopak czy cała butelka Carlo Rossi. Później przytrafia się szereg niemiłych wydarzeń, dlatego kolejne pieniądze nikną w kasie sklepu monopolowego, bo trzeba czymś zapić smutek, nerwy oraz inne złe emocje.

Po pewnym czasie, okaże się, że całe życie składa się z serii niefortunnych zdarzeń: szef wyrzuca z pracy, znajomi unikają kontaktu, portfel i konto bankowe świecą pustkami, natomiast najbliżsi mówią, że trzeba zacząć leczenie alkoholizmu. Jakiego alkoholizmu? Jakie ośrodki odwykowe dla alkoholików? O co im w ogóle chodzi? Chodzi im o stopniowy upadek człowieka.

Dobrowolne leczenie alkoholika w oczach rodziny

Dzieci dorastające w mniej lub bardziej patologicznym środowisku rodzinnym są zazwyczaj na słabszej pozycji w porównaniu do rówieśników. Przede wszystkim cierpi kontakt z rodzicami, bo jeśli choć jedno z nich jest alkoholikiem, który się nie leczy, to i tak nie będzie to zdrowa relacja. Nieważne, czy chodzi o Śląsk, Pomorze, Lubelszczyznę czy jeszcze inne miejsce. Jeśli uzależniony przychylniejszym okiem spojrzy na ośrodki odwykowe dla alkoholików i dobrowolnie zgłosi się na leczenie alkoholizmu, a potem wytrwa w terapii, to jest spora szansa, że odzyska szacunek oraz uczucie bliskich.

Leczenie alkoholizmu z sądowego przymusu

Wątpliwe, aby ktoś miał moralną zagwozdkę, co jest lepszym wyborem: dobrowolne leczenie alkoholika czy prawne, przymusowe zobligowanie go do tego. Ośrodki leczenia alkoholizmu oferują pomoc na każdym etapie problemu, ale to zawsze lepiej, jeśli ktoś zgłosi się sam, bo to oznacza, że prawdopodobnie jest świadomy nałogu i chce z nim walczyć.

Wybór odpowiedniej placówki

Samo zdecydowanie, które ośrodki leczenia alkoholizmu spełniają oczekiwania to pół biedy – niech będzie choćby i Śląsk, na który musi przyjechać z Mazur. Ważne, by dobrowolne leczenie alkoholika przebiegało świadomie, z jego własnej woli oraz motywacji.