Czy można leczyć zęby, będąc w ciąży?

Wiele pacjentek zastanawia się, czy leczenie zębów w ciąży jest możliwe. Jest to bowiem okres, w którym konieczne jest szczególne dbanie o swój stan, ze względu na dobro rozwijającego się w nas dziecka. Z drugiej jednak strony, pewne obawy budzą stałe praktyki dentystyczne, jak chociażby podawanie znieczulenia, mogącego wpłynąć na płód. Jak się jednak okazuje, przyszłe mamy nie muszą wybierać między potencjalnym ryzykiem a kilkumiesięcznym bólem zęba. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku istotnych regułach, związanych z prawidłowym leczeniem stomatologicznym.

 

Rozplanowanie leczenia

 

Jak zauważa wielu specjalistów, leczenie zębów warto rozpocząć jeszcze przed planowaną ciążą. Pełna profilaktyka pomoże nam bowiem w zapobiegnięciu nagłym bólom zębów, które mogą zaskoczyć nas w trakcie noszenia dziecka. Jednocześnie, możemy wówczas skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, bez obaw o stan płodu. Oczywiście, leczenie zębów w ciąży również jest tu możliwe. Pamiętajmy jednak, że najlepszym okresem na wizytę u dentysty jest drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące ciąży są bowiem okresem podwyższonego ryzyka poronienia, dlatego też powinnyśmy, w miarę możliwości, zaczekać z leczeniem na pewien czas. W przypadku trzeciego trymestru, żyła główna dolna ulega ciągłym uciskom. Zabiegi stomatologiczne utrudnia tu również ryzyko omdlenia. Warto jest więc już zawczasu rozplanować sobie wszelkie zabiegi.

Pamiętajmy również, że praktycznie każde duże miasto oferuje nam obecnie możliwość skorzystania z usług profesjonalnego gabinetu, zajmującego się leczeniem zębów w ciąży. Przykładem jest tu chociażby NOVAMED z Legnicy. Profesjonalny personel pomoże nam odpowiednim doborze leczenia, zaś możliwość wypełnienia ubytków w niedziele i święta sprawi, że nie musimy czekać z wizytą.