Co warto wiedzieć o żeń szeniu syberyjskim?

Żeń szeń syberyjski, czyli eleuterokok kolczasty, jest rośliną o właściwościach leczniczych. Jego korzeń można przyjmować między innymi pod postacią tabletek albo dodając wysuszony do herbaty. Eleuterokok zawierają również rozmaite kosmetyki, które pomagają w pielęgnacji skóry. Jakie wsparcie organizmowi zapewniają jeszcze suplementy z tej rośliny?

Działanie żeń szenia syberyjskiego

Jeśli chodzi o żeń szeń syberyjski właściwości tej rośliny są częściowo podobne do działania żeń szenia właściwego, ale ma ono trochę inny zakres. Zbadano, że eleuterokok kolczasty zmniejsza między innymi odczuwanie stresu, dlatego jest przydatny w tych momentach życia, w których mamy do czynienia z nowymi sytuacjami. Jeśli przed Tobą jest wiele istotnych zmian, które powodują lęk, warto sięgnąć po preparat ze wspomnianym korzeniem lub zaparzyć sobie leczniczą herbatkę. Żeń szeń syberyjski docenią także osoby, które zmagają się z zaburzeniami lękowymi i depresją. Ponadto ta roślina wspiera prawidłową pracę mózgu i powoduje lepsze zapamiętywanie oraz koncentrację. Jest także pomocna przy leczeniu infekcji, a także obniża poziom cholesterolu i cukru.

Przeciwwskazania do przyjmowania

Są jednak osoby, które nie mogą stosować żeń szenia syberyjskiego z powodów zdrowotnych. Są to pacjenci z nadciśnieniem, bowiem eleuterokok je podnosi. W przypadku miażdżycy suplementy z korzeniem tej rośliny mogą pomagać, jednak należy skonsultować się z lekarzem, gdyż przy zaawansowanej postaci tej choroby może on być już niewskazany. Nie należy też stosować go w ciąży i podczas karmienia piersią.