Zwyrodnienia kręgosłupa są jednymi z najczęstszych przypadłości, z jakimi mamy do czynienia współcześnie. Pojawiają się zarówno w młodym wieku, jak i o wiele później, na skutek ciężkiej pracy fizycznej, w tym dźwigania, czy niewygodnych pozycji w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Oprócz szeregu nabytych przez lata problemów z plecami, dość często zauważa się również choroby kręgosłupa u pacjentów w bardzo młodym wieku.
Dlaczego tak często bolą nas plecy?
Przyczyn chorób kręgosłupa jest bardzo dużo. Na czele stawki plasują się zwyrodnienia genetyczne, które towarzyszą nam przez całe życie. Często jednak to nasz tryb życia negatywnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Najczęściej jest to wynik:
1. Braku wypracowanych mięśni pleców
Mięśnie stanowią podstawę naszego prawidłowego fizycznego funkcjonowania. Kręgosłup, jak każda kość w naszym organizmie potrzebuje wsparcia mięśniowego właśnie po to, by móc działać prawidłowo, bez tendencji do skrzywień.
2. Stresu, czyli zbyt dużego napięcia w ciele
W obecnych czasach niemal 3/4 naszego czasu poświęcamy pracy. Z racji tego, że coraz częściej mamy do czynienia z bardziej odpowiedzialnymi projektami a my sami pniemy się po szczeblach kariery, narażamy swoje ciało na małe uszczerbki. W wyniku towarzyszącemu tym działaniom stresowi, często bezwiednie, spinamy nasze ciało. Takie napięcia kumulują się właśnie w obrębie kręgosłupa, które stopniowo zapamiętane przez mięśnie mogą prowadzić do nieprawidłowości w postawie.
3. Siedzącego trybu życia i małej ilości ruchu
Większość z nas pracuje w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem. Przebywając w biurze, czy w domu niemal cały dzień, nie pozostaje nam wystarczająco dużo czasu na wyjścia na zewnątrz, na spacery, jazdę na rowerze czy jogging i zwyczajne nabieramy na wadze, stając się mniej mobilni. Większa masa ciała plus nieprawidłowe pozycje w trakcie siedzenia prowadzą do powstawania szeregu zwyrodnień.
4. Przeciążeń
Ostatnia w naszej liście, ale bardzo popularna przyczyna powstawania chorób serca ma swoje podłoże w nieumiejętnym dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Takie częste i niepoprawne podnoszenie bezpośrednio wpływa na wadliwą pracę jednego z narządów pośrednio odpowiedzialnych za przenoszenie, a więc kręgosłupa, powodując jego blokadę i ograniczony zakres ruchu.