Zbadaj pracę swojego serca i podejmij się badania EKG wysiłkowe

EKG wysiłkowe jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się osobom na co dzień zmagającym się z większym obciążeniem pracy serca. Takie, tak zwane próby wysiłkowe są obowiązkowe dla sportowców oraz osób, które cierpią na chorobę wieńcową, arytmię czy inne zaburzenia rytmu serca. Jeśli znajdujesz się właśnie w jednej z tych wyżej wymienionych grup ryzyka, postaraj się o otrzymanie skierowania na EKG wysiłkowe i sprawdź pracę swojego serca!

Czym jest EKG wysiłkowe?

Wspomniane w tytule EKG jest badaniem, które odbywa się w trzech etapach:

  1. Na początku każdy pacjent jest poddawany standardowemu EKG. Wyniki z tego badania stanowi później punkt odniesienia do wyniku próby wysiłkowej.
  2. Później następuje ustalenie przez lekarza, jaka jest maksymalna częstotliwość, z którą może pracować serce pacjenta.
  3. Na sam koniec następuje próba wysiłkowa. Pacjenci przed rozpoczęciem marszu na bieżni lub pedałowania na rowerze dostają kilkanaście elektrod, które zarejestrują pracę serca na klatce piersiowej i plecach oraz kilka sond przyczepionych na rękach i nogach.

Przygotowanie przed badaniem

Jedną z podstawowych zasad, o której każdy przystępujący do badania wysiłkowego EKG powinien pamiętać, jest to by podejść do próby nienajedzonym. To bardzo ważne. Będąc sytymi, paradoksalnie jesteśmy słabsi, nasza aktywność się zmniejsza, a co najważniejsze, możemy odczuwać nudności. Co więcej, badanie wiąże się bezpośrednio z często wykańczającym wysiłkiem fizycznym, dlatego warto przyjść chwilę wcześniej tak, by pozwolić sobie na odpoczynek przed jego rozpoczęciem. Na sam koniec upewnij się, że zabrałeś ze sobą wygodne ubranie i obuwie sportowe.

Ważne! Upewnij się, że Twoje badanie jest przeprowadzane pod nadzorem lekarza. Tylko jeśli posiadasz odpowiednią pomoc medyczną, możesz podjąć się próby wysiłkowej. Dodatkowo, pamiętaj o tym, że jeśli dopiero co przechodziłeś zawał serca lub posiadasz zaawansowaną niewydolność, nie możesz podjąć się opisywanego badania. EKG wysiłkowe nie przyniosłoby wówczas zamierzonych rezultatów.