EKG wysiłkowe jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się osobom na co dzień zmagającym się z większym obciążeniem pracy serca. Takie, tak zwane próby wysiłkowe są obowiązkowe dla sportowców oraz osób, które cierpią na chorobę wieńcową, arytmię czy inne zaburzenia rytmu serca. Jeśli znajdujesz się właśnie w jednej z tych wyżej wymienionych grup ryzyka, postaraj się o otrzymanie skierowania na EKG wysiłkowe i sprawdź pracę swojego serca!
Czym jest EKG wysiłkowe?
Wspomniane w tytule EKG jest badaniem, które odbywa się w trzech etapach:
- Na początku każdy pacjent jest poddawany standardowemu EKG. Wyniki z tego badania stanowi później punkt odniesienia do wyniku próby wysiłkowej.
- Później następuje ustalenie przez lekarza, jaka jest maksymalna częstotliwość, z którą może pracować serce pacjenta.
- Na sam koniec następuje próba wysiłkowa. Pacjenci przed rozpoczęciem marszu na bieżni lub pedałowania na rowerze dostają kilkanaście elektrod, które zarejestrują pracę serca na klatce piersiowej i plecach oraz kilka sond przyczepionych na rękach i nogach.
Przygotowanie przed badaniem
Jedną z podstawowych zasad, o której każdy przystępujący do badania wysiłkowego EKG powinien pamiętać, jest to by podejść do próby nienajedzonym. To bardzo ważne. Będąc sytymi, paradoksalnie jesteśmy słabsi, nasza aktywność się zmniejsza, a co najważniejsze, możemy odczuwać nudności. Co więcej, badanie wiąże się bezpośrednio z często wykańczającym wysiłkiem fizycznym, dlatego warto przyjść chwilę wcześniej tak, by pozwolić sobie na odpoczynek przed jego rozpoczęciem. Na sam koniec upewnij się, że zabrałeś ze sobą wygodne ubranie i obuwie sportowe.
Ważne! Upewnij się, że Twoje badanie jest przeprowadzane pod nadzorem lekarza. Tylko jeśli posiadasz odpowiednią pomoc medyczną, możesz podjąć się próby wysiłkowej. Dodatkowo, pamiętaj o tym, że jeśli dopiero co przechodziłeś zawał serca lub posiadasz zaawansowaną niewydolność, nie możesz podjąć się opisywanego badania. EKG wysiłkowe nie przyniosłoby wówczas zamierzonych rezultatów.