Urządzenie do zadań specjalnych

Komora laminarna to urządzenie wykorzystywane tam, gdzie niezbędne są sterylne warunki. Przeznaczona jest głównie do pracy laboratoryjnej. Często jej wnętrze wyposażone jest w lampę na ultrafiolet, której celem jest dodatkowe wyjałowienie powietrza oraz w palnik gazowy. W komorze zachodzi laminarny przepływ powietrza.

Bezpieczne przechowywanie

Loża laminarna wykorzystywana jest do przechowywania preparatów czy mikroorganizmów, które wymagają szczególnych warunków. Mikroorganizmy są stosowane w pracy przez biotechnologów, wykorzystywane są także w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Komory laminarne spotkać można w laboratoriach medycznych, biologicznych, a także w aptekach. Urządzenia te dostępne są w dwóch wersjach – poziomej lub pionowej. Loża laminarna niezbędna jest w każdej aptece – produkcja leków wymaga bowiem sterylnych i jałowych warunków.

Dla naszego zdrowia

Apteka to miejsce, które często odwiedzają osoby przeziębione czy z innymi chorobami, którymi mogą zarazić. Dlatego lekarstwa robione na miejscu w aptece, muszą być przygotowywane w specjalnym pomieszczeniu. Antyseptycznych warunków wymagają zwłaszcza preparaty przeznaczone do oczu, zwłaszcza krople i wszystkie leki i preparaty wytwarzane z wykorzystaniem antybiotyków.Zgodnie z przepisami, apteka, w której są produkowane lekarstwa ma obowiązek mieć na wyposażeniu loże laminarną oraz sterylizator. Komora laminarna wyposażona jest w filtry – pierwszy z nich oczyszcza przepływające powietrze, które następnie trafia do filtrów absolutnych, oczyszczających je z zanieczyszczeń w niemal stu procentach. Więcej: http://laminarne.pl/