Świerzb – zbiór najważniejszych informacji

Na świecie występuje mnóstwo chorób zakaźnych. Przykładem jest świerzbowiec ludzki, który swoją obecnością powoduje nieprzyjemny i dokuczliwy świąd, a także wykwity skórne, występujące w różnych częściach ciała. Niestety świerzbowiec nie pojawia się znikąd. Najczęstszą przyczyną jest funkcjonowanie w warunkach, cechujących się niskim poziomem higieny i brakiem urządzeń sanitarnych. Same epidemie świerzbowca występowały historycznie podczas wojen. Więcej na temat świerzbowca przeczytasz w naszym artykule. 

Świerzbowiec ludzki – czym jest?

Świerzb atakujący ludzki organizm powoduje, że codzienne funkcjonowanie jest niemożliwe. Świerzbowiec ludzki zagnieżdża się w naskórku, a następnie tworzy system kanalików, w których dochodzi do złożenia jaj, aby docelowo zająć większą powierzchnię naskórka. Świerzbowiec jest tak mały, że ujrzenie go gołym okiem jest niemożliwe. Konieczne jest zatem użycie mikroskopu, a także specjalistyczne badania. Z uwagi na to, że choroba zakaźna jest postępująca, ponieważ w organizmie mogą się wykluwać kolejne pasożyty z nowych jaj, konieczna jest jak najszybsze interwencje. 

Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez zarażenie się poprzez kontakt płciowy lub spanie w tym samym łóżku. Głównymi objawami omawianej choroby zakaźnej jest nasilony świąd, a także wykwity skórne. Pasożyt do rozwoju potrzebuje szczególnych warunków cieplnych. Z tego względu najchętniej rozwija się w narządach rodnych, pępku i pośladkach. Najczęściej pasożyt atakuje ludzi, którzy funkcjonują w dużych skupiskach ludzkich, gdzie warunki są dalekie od higienicznych. 

Świerzbowiec ludzki – jak leczyć?

Możliwość wyleczenia ze świerzbowca ludzkiego jest uzależniona od szybkości interwencji lekarskiej i podania sprawdzonych leków. W walce z tą zakaźną chorobą lekarze najczęściej przepisują crotamiton (farmapol). Farmapol jest producentem tego lekarstwa. Oprócz tego często stosowany jest Novoscabin czy przepisywana jest maść wilkinsowa. Stosując crotamiton farmapol równomiernie na skórę w miejscu, gdzie mogą żyć pasożyty.