Uzależnienie od alkoholu wiąże się z szeregiem konsekwencji. Choroba ma wpływ na zdrowie, kontakty społeczne i psychikę człowieka, nie tylko jego samego, także osób mu najbliższych, te ostatnie, nawet po wyleczeniu z alkoholizmu często bardzo trudno jest naprawić.
Alkohol i układ sercowo-naczyniowy
Wydaje się, że alkohol w niewielkich ilościach może pomagać i obniżać ryzyk wystąpienia choroby wieńcowej, jednak znacznie bardziej poważne są inne choroby, które może powodować duże i częste spożycie. Do najpoważniejszych należy nadciśnienie, które może spowodować udar mózgu, lub zawał serca. Wystąpić mogą także zmiany w pracy serca, osłabienie mięśni serca, migotanie przedsionków, oraz innych zaburzeń i niewydolności krążenia. Często te powikłania mogą być przyczyną śmierci.
Układ nerwowy alkoholika
Alkohol, czyli właściwie etanol, który przyswajany jest przez ludzki organizm, poprzez swój wpływ na działanie mózgu powoduje często nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, między innymi przez niedobór witamin z grupy B, co skutkuje zmianami w czynności obwodów nerwowych. Łatwo zaobserwować objawy choroby alkoholowej: drżenie mięśni i ich bolesność, zaburzeniami widzenia na skutek nieprawidłowej pracy nerwu wzrokowego, oraz utraty przytomności, otępienie i upośledzenie funkcji poznawczych.
Alkohol i układ pokarmowy
Wątroba to organ, który przyswaja zdecydowaną większość wypijanego alkoholu, i to w nim najszybciej pojawiają się objawy nadużycia. W początkowej fazie następuje stłuszczenie z powodu odkładania się tłuszczu w komórkach wątrobowych, a sama wątroba się powiększa. Następnymi etapami są zapalenie, czyli wystąpienie stanu zapalnego wątroby, które warunkach dalszego przyjmowania alkoholu przechodzi w zwłóknienie, a na końcu w marskość. W tym stanie wątroba przestaje praktycznie funkcjonować jako jeden z najważniejszych organów, oraz często prowadzi do wystąpienia raka.
Trucizna wyniszczająca niemal cały organizmowi
Lista powikłań w wyniku choroby alkoholowej jest bardzo długa i wiele z jej elementów może okazać się śmiertelnych w skutkach.