Zaćma to jedna z poważniejszych chorób oczu, która odpowiednio nieleczona może nawet doprowadzić do całkowitej ślepoty. Tak zwana katarakta jest wadą wrodzoną lub degeneracyjną, która powoduje zmętnienie soczewki oka, dając wrażenie widzenia za mgłą. Plamki, które powstają na skutek postępowania choroby znacznie utrudniają dostawanie się promieni słonecznych do siatkówki oraz powodują obniżenie przejrzystości i ostrości widzenia. Z badań wynika, że zaćma stanowi jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty i szacuje się, że około 48% osób, które na nią cierpią, na skutek braku leczenia mogą nawet całkowicie stracić wzrok.
Kogo najczęściej dotyka zaćma?
Najczęściej zaćma dotyka osoby starsze. Przypadłość jest bowiem wynikiem starzenia się organizmu i dlatego może bezpośrednio wpływać na pogorszenie się wzroku osób pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Taki przedział wiekowy nie jest jednak jedyny. Zaćma może bowiem być również wynikiem wady wrodzonej i pojawić się w dużo młodszym wieku lub skutkiem mechanicznych urazów naszego narządu wzroku, szczególnie w przypadku wykonywania określonych zawodów, między innymi hutników lub chemików.
Leczenie zaćmy
Zaćma jest chorobą, której niestety nie da wyleczyć się tradycyjnymi środkami. Krople do oczu, leczenie farmakologiczne, czy różnego rodzaju okłady nie pomogą. Jedyną możliwością na pozbycie się uciążliwych plam w polu widzenia jest zabieg chirurgiczny.
Na czym polega operacyjne usuwanie zaćmy?
Najlepszym sposobem na usunięcie zaćmy jest operacja. To właściwie zabieg, trwający niecałe 35 minut, po którym po około dwóch godzinach pacjent jest wypisywany do domu. Dzięki temu, że operacja sama w sobie nie jest skomplikowana a proces rekonwalescencji nie jest zbyt długi, pacjenci mogą normalnie funkcjonować już po kilku tygodniach.
Tak więc nie warto bagatelizować zaćmy i zwlekać z podjęciem odpowiednich środków w celu jej usunięcia. Operację można wykonać nawet od razu po diagnozie. Zapewni ona usunięcie zamglenia i pozwoli na większy komfort życia pacjenta.