Operacja kręgosłupa – jak się do niej odpowiednio przygotować i co robić po niej?

Czeka Cię operacja kręgosłupa i denerwujesz się nią, bo nie wiesz, co Cię czeka i w jaki sposób należy się przygotować do zabiegu?

Niezależnie od tego, czy operacja jest planowana, czy nagła, zawsze wiąże się z wieloma obawami i ryzykiem. Przygotuj się do niej w odpowiedni sposób – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dzięki temu oszczędzisz sobie zbędnego stresu i przyspieszysz proces rekonwalescencji. 

Przygotowanie do operacji kręgosłupa

Denerwujesz się na myśl o operacji kręgosłupa, bo nie wiesz, co Cię czeka? Niezwykle ważny jest wybór placówki, w której wykonasz zabieg. Wybierz miejsce, gdzie specjaliści są wysoko wykwalifikowani, posiadają bogate doświadczenie i dobre opinie. Porozmawiaj z osobą, która będzie Cię przygotowywać do operacji oraz z anestezjologiem. Będzie to doskonała okazja, aby zadać wszystkie nurtujące pytania. Dowiedz się, jak wygląda plan zabiegu – będziesz w stanie rozłożyć w czasie wszystkie obowiązki, poinformujesz najbliższą rodzinę i pracodawcę o nieobecności bądź konieczności pomocy. Dodatkowo dopytaj o możliwe powikłania po operacji.

Pamiętaj, że na komfort przed operacją wpływa także dokładnie zebrany wywiad. Lekarz zapyta Cię o choroby, przyjmowane leki, inne czynniki, które mogą odgrywać dużą rolę w kwestii planowanej operacji. Skup się, aby przekazać mu wszystkie niezbędne informacje. Dobry szpital ortopedyczny warszawa to połowa sukcesu. Drugą jest Twoja współpraca.

Niezwykle ważne jest, aby zadbać o swoją kondycję i zdrowie przed zabiegiem. Im lepsza ona będzie, tym Twój organizm sprawniej poradzi sobie w okresie rekonwalescencji. Unikaj nowych infekcji, wylecz wszystkie stany zapalne, zgłoś się do lekarza prowadzącego, jeśli leczysz się na inne choroby.

Co robić po operacji kręgosłupa, by wrócić do formy?

Jeśli jesteś już po operacji zadbaj o siebie i podaruj sobie czas na odpoczynek i relaks. Słuchaj wszystkich zaleceń, które przekazał Ci Twój lekarz. Wszystkie pomoce ortopedyczne muszą być wykorzystywane, by jak najmniej obciążać organizm. Nie przemęczaj się, a staraj się wypoczywać. Unikaj także zbędnych nerwów, które wpływają negatywnie na powrót do zdrowia. Jeśli masz za sobą zabieg na kręgosłup, zadbaj o odpowiednią pozycję ciała i korzystaj z przedstawionego przez lekarza wzorca ruchu.