Niedrożność kanalików łzowych – kiedy występuje?
Niedrożność kanalików łzowych najczęściej dotyka niemowlęta. Dzieje się tak wówczas gdy dochodzi do zablokowania cienkiego kanaliku, którego zadaniem jest odprowadzanie łez z oka. Prawidłowo przewód nosowo-łzowy zostaje w pełni wykształcony jeszcze w trakcie życia płodowego. Są jednak przypadki kiedy po urodzeniu stwierdza się jego niedrożność. Choć należy podkreślić, że niedrożność to przypadłość, która dotyka również dorosłych, ale dzieje się to stosunkowo rzadko. Wtedy przyczyną może być inwolucja, infekcje bakteryjne, wirusowe, stany zapalne, polipy w nosie czy odbywana chemioterapia.
Niedrożność dróg łzowych – leczenie
Aby rozpocząć leczenie, najpierw lekarz musi ustalić co jest przyczyną tego, że wystąpiła niedrożność dróg łzowych. U noworodków zazwyczaj nie prowadzi się leczenia, ponieważ dolegliwość ta ustępuje samoistnie przed ukończeniem przez malucha roczku. Pomocne jest regularne masowanie woreczka łzowego.
Udrażnianie kanalików łzowych
Jeżeli przyczyną niedrożności jest infekcja wtedy udrażnianie kanalików łzowych następuje poprzez stosowanie maści z antybiotykiem. Kiedy to nie przynosi rezultatu, lekarz może zalecić przeprowadzenie irygacji. Ostatecznością jest usuwanie niedrożności poprzez operację. Dowiedz się więcej na http://www.dcrlaser.pl/udraznianie-kanalikow-lzowych.html.