Dla niektórych pacjentów wizyta w gabinecie dentystycznym jest bardzo stresująca. Czasami strach przed stomatologiem jest tak duży, że pacjent wyszukuje różne powody aby uniknąć takiej wizyty. Może to doprowadzić do bardzo dużych zaniedbań, chorób zębów i ogólnie fatalnego stanu jamy ustnej. Jednak dla takich osób jest rozwiązanie – leczenie stomatologiczne w narkozie.
Wskazania do leczenia stomatologicznego w narkozie
Podczas znieczulenia pacjent może być poddany kompleksowemu leczeniu, z zakresu chirurgii, implantologii, endodoncji lub protetyki. Narkoza jest wskazana jeżeli zabieg jest bardzo rozległy i skomplikowany, a jego czas trudny do przewidzenia. Wskazaniem mogą być też rozległe i ostre stany zapalne w części szczękowo-twarzowej. Miejscowe znieczulenie może nie zlikwidować bólu, a nawet przyczynić się do powiększenia stanu zapalnego.
Leczenie stomatologiczne w narkozie – dla kogo?
Najczęściej stomatolog wykonuje zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Są jednak pacjenci, którzy muszą być poddani leczeniu stomatologicznemu w narkozie. Dotyczy to szczególnie osób, które mają objawy dentofobii. Paniczny i niemożliwy do opanowania lęk przed leczeniem zębów, uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Leczenie stomatologiczne w narkozie to bardzo często jedyne wyjście dla osób upośledzonych, niepełnosprawnych lub cierpiących na określone choroby. Narkoza może być podana zarówno dorosłym, jak i dzieciom, jednak tylko w przypadku gdy pacjent nie ma schorzenia, które uniemożliwia zastosowanie takiego rozwiązania.
Odpowiednia kadra oraz przystosowany gabinet
Leczenie w narkozie może być przeprowadzone jedynie w odpowiednio do tego przystosowanych gabinetach. Muszą one spełnić rygorystyczne warunki wyposażenia sali, sprzętu i kompetencji personelu. W czasie zabiegu obecny musi być zespół stomatologiczny, składający się z dentysty i asysty stomatologicznej, oraz zespół anestezjologiczny – anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.
Wywiad z anestezjologiem
Leczenie stomatologiczne w narkozie musi być poprzedzone wywiadem z anestezjologiem. Anestezjolog wypytuje o schorzenia, historię chorób i zabiegów, oraz wszelkie przypadłości, które mogłyby być przeciwwskazaniem do leczenia w narkozie. W przypadku dzieci lub osób o utrudnionym kontakcie, wywiad jest przeprowadzany z prawnym opiekunem.
Leczenie w narkozie to często jedyna opcja na wyleczenie niektórych pacjentów. Jest ono oferowane przez wiele gabinetów stomatologicznych jak np. tutaj: dentis-stom.pl/uslugi/leczenie-w-narkozie.