Detoks organizmu, czyli jak pozbyć się nagromadzonych toksyn?

Często czujesz się zmęczony, senny, dokuczają Ci bóle głowy i ogólnie niezbyt dobre samopoczucie? Być może problem leży w tym, że żyjesz w ciągłym stresie, nie wysypiasz się i jesz co popadnie, co prowadzi do gromadzenia się w organizmie toksyn, które niekorzystnie wpływają na jego funkcjonowanie. Zazwyczaj nie da się z dnia na dzień zmienić trybu życia, ale za to można przejść na detoks. Warto podkreślić, że nie ma on nic wspólnego z odchudzaniem, ponieważ jego głównym celem nie jest zrzucenie zbędnym kilogramów, lecz odtrucie organizmu z toksyn. Jak przeprowadzić taki detoks? W tym pomoże Ci dietetyk Szczytno.

Komu polecany jest detoks?

Mogłoby się wydawać, że detoks przede wszystkim kierowany jest do osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia, czyli lubują się w fast foodach, paczkami konsumują chipsy i inną żywność przetworzoną, a na dodatek palą papierosy i nie stronią od alkoholu. Ale prawda może okazać się szokująca, bo tak naprawdę każdy powinien co jakiś czas przeprowadzić detoks. To, co zanieczyszcza organizm, to także woda czy powietrze, którym oddychamy, a które do najczystszych nie należy. Detoks choć wiąże się z pewnego rodzaju wyrzeczeniami, bo musimy drastycznie zmienić swój jadłospis, to jednak plusem jest to, że nie trwa długo. A żeby przyniósł jak największe korzyści, to najlepiej przeprowadzić go pod okiem specjalisty, jakim jest dietetyk Szczytno, który dobierze odpowiedni rodzaj odtrucia, a do tego poleci konkretną suplementację. 

Rodzaje detoksu

Najbardziej drastycznym rodzajem detoksu jest tak zwana głodówka, kiedy to przez dzień lub maksymalnie dwa dni nie przyjmuje się żadnych pokarmów, lecz jedynie wodę. Przy czym takiemu odtruwaniu mogą się poddać wyłącznie osoby całkowicie zdrowe. Mniej restrykcyjny, a przy tym łatwiejszy do przeprowadzenia jest detoks, podczas którego na przykład spożywa się same buraki lub jabłka. Dużą popularnością cieszy się też detoks sokowy, podczas którego pije się soki warzywne i owocowe – bez produktów stałych. Taki detoks powinien trwać nieco dłużej, czyli od tygodnia do dwóch.