Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to częsta przypadłość u niemowląt, która postać żółtych lub brązowych łusek na owłosionej skórze głowy dziecka. Najczęściej lokalizuje się w okolicach ciemienia, ale także przy brwiach i nosku niemowlęcia. Choć zmiany na skórze są często rozległe i wyglądają nieestetycznie, nie są dla dziecka bolesne ani swędzące. Wystarczy stosować odpowiedni środek na ciemieniuchę.
Przyczyną powstawania ciemieniuchy jest najprawdopodobniej niedostateczny rozwój gruczołów łojowych, nadmiar hormonów kobiecych w organizmie niemowlaka lub rozwój grzybów na skórze. Gruczoły łojowe nowonarodzonego dziecka produkują zbyt dużo sebum, które łącząc się z łuszczącym się naskórkiem tworzy żółtawą skorupę z łusek. Aby ją zlikwidować należy zastosować preparat na ciemieniuchę.

Na co należy uważać?

Ciemieniucha nie jest chorą, jednak należy zadbać ze szczególną uwagą o prawidłową ochronę i pielęgnację skóry głowy dziecka. Można spróbować domowej metody i natłuścić łuski oliwką dla niemowląt na kilkanaście minut przed kąpielą. Bardzo ważne jest, aby była to oliwka przeznaczona dla pielęgnacji skóry niemowląt. Nie jest prawdą, że zamiennie można stosować oliwę spożywczą, np. oliwę z oliwek. Najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w drogerii lub aptece w odpowiedni preparat na ciemieniuchę.
Należy też pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie rozdrapywać łusek. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wszelkie otarcia czy zadrapania mogą uszkodzić cienki i wrażliwy naskórek. Należy też uważać, by nie doprowadzić do powstania infekcji lub stanu zapalnego na główce dziecka. Stąd tak ważne jest, aby zastosować odpowiedni środek na ciemieniuchę http://loyon.pl/ciemieniucha/.