Zastosowanie witamin z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w organizmie. Bez nich nie mógłby on prawidłowo funkcjonować. Aby uzupełnić braki tych rozpuszczalnych w wodzie organicznych związków chemicznych, należy wzbogacić dietę w odpowiednie produkty żywnościowe, a niekiedy również spożywać te witaminy w postaci suplementów.

Na co pomaga witamina B complex?

Jeśli witaminy z grupy B, określane także mianem witaminy B complex, występują w zbyt małej ilości w organizmie, możesz czuć niepokój, mieć problemy z koncentracją i wypadaniem włosów. Ponadto w przypadku niedoboru częste są zaburzenia apetytu, anemia czy problemy ze skórą. Witamina B complex na co pomaga? Działa na wymienione dolegliwości i pozwala utrzymać odpowiedni poziom odżywienia organizmu. Wszystkie witaminy z grupy B działają w dość podobny sposób, dlatego najczęściej przyjmuje się właśnie preparaty zawierające każdą z nich. Dzięki temu można szybko uzupełnić niedobory witamin B i zadbać o lepsze samopoczucie.

Poszczególne witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to osiem różnych organicznych związków chemicznych. Zalicza się do nich: tiamina, ryboflawina, witamina PP, kwas pantotenowy, pirydoksyna, biotyna, kwas foliowy oraz kobalamina. Każda z nich odgrywa ważną rolę w organizmie. Warto wiedzieć, iż występuje również kilka innych substancji, które błędnie określano mianem witamin z grupy B. Należy do nich na przykład cholina, która obecnie uznawana jest za substancję witaminopodobną. Niemniej jednak ona również odgrywa ważną rolę w organizmie i podobnie jak witaminy B complex rozpuszcza się w wodzie.