Witamina B complex ważnym elementem diety dla kobiet w ciąży

Znaczenie witamin B podczas ciąży

Ciąża to czas w życiu kobiety, który wymaga zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, w szczególności te należące do grupy B. Najczęściej mówi się o witaminie B9, czyli kwas foliowy, a także B1, B2, B6, B12 i B3. Dzienna dawka na każdą z nich jest inna, stąd też najlepszym rozwiązaniem będzie witamina B complex w ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na kwas foliowy jest najwyższe i stąd też bardzo istotna jest suplementacja.

Jaką rolę odgrywają witaminy z grupy B?

Każda witamina B complex w ciąży wchodzą w skład enzymów i odgrywają bardzo ważną rolę w procesie przemiany materii. Niedobór tych substancji może niekorzystnie wpływać na układ krążenia i układ nerwowy. Należy jednak pamiętać, że jakąkolwiek kwestię przyjmowania witamin w ciąży należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Choć u kobiet wówczas wzrasta zapotrzebowanie na różne minerały, ale należy wziąć pod uwagę każdą ewentualność wystąpienia u dziecka wad.

Najważniejsze źródła witaminy B

Najlepszym źródłem, z którego kobiety w ciąży mogą czerpać witaminy to pożywienie. Przy racjonalnym trybie odżywiania się, zbilansowanej diety, która bogata jest w warzywa, owoce, ryby, nabiał, witamina B complex w ciąży może być idealnym uzupełnieniem suplementacji witaminowej. Mimo wszystko, należy zadbać o dodatkowe zażywanie kwasu foliowego, żelaza. Wielu specjalistów twierdzi, że te dwa ostatnie składniki należy systematycznie zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę.