W czym pomoże terapeuta alkoholowy?

Rodzina i znajomi to nie wszystko

Jeśli w czterech ścianach domu zdarza się, że któryś z członków rodziny popada w alkoholizm, tematy terapii alkoholowej powinny zostać jak najszybciej poruszone. Jeśli nie terapia AA, to chociaż prywatna terapia alkoholowa.

Warto dodać, że wsparcie bliskich jest bez dwóch zdań bardzo istotne w całym procesie leczenia, tak samo po nim, gdy walka z alkoholem przejdzie pomyślnie. Ale na samym wsparciu człowiek nie wróci do normalnego życia, choć może to być pierwszy poważny krok; ot, silna motywacja.

Kim jest terapeuta alkoholowy?

Terapia alkoholizmu wymaga pomocy od kogoś, kto wie, jak nakierować uzależnioną osobę na drogę wyjścia z nałogu i motywować do stopniowego osiągania mniejszych celów, zanim osiągnie się ten główny. W tym wypadku jest to terapeuta alkoholowy.  

Tematy terapii alkoholowej należą do tabu?

W Polsce stosunkowo niedużo osób przejmuje się coraz większym problemem alkoholizmu, stąd też tematy terapii alkoholowej nie zawsze są mile widziane podczas rozmów, chociaż nie należy doszukiwać się w tym jakiejś zasady czy daleko idącej tendencji. Ot, ludzie po prostu nie lubią rozmawiać o problemach, a terapia alkoholowa niewątpliwie do takowego nawiązuje.

Stopniowe budowanie zaufania

Wiadomo, że terapeuta alkoholowy to człowiek jak każdy inny, a do nowo poznawanych osób tak czy inaczej trzeba się przekonać. Co prawda terapia alkoholowa dość mocno narzuca konieczność nawiązania relacji, jednak najlepiej jest nie myśleć o tym w negatywny sposób, bo być może nic innego nie będzie w stanie pomóc jak właśnie terapia AA i kontakt z doświadczonym psychologiem w ośrodku.