Orteza stawu skokowego GRAFO – co warto o niej wiedzieć?

Praktycznie każdy z nas zmagał się chociaż raz w swoim życiu z uciążliwymi schorzeniami, dotykającymi staw skokowy. Nadwyrężenie, skręcenie, choroby kostno-stawowe, stan zapalny w pobliskich ścięgnach – każde z tych schorzeń to prawdziwa zmora każdej osoby, lubiącej regularny wysiłek fizyczny. Problemy te są o tyle problematyczne, że oprócz samego bólu, nierzadko uniemożliwiają nam one chodzenie, nie mówiąc o samych ćwiczeniach. W takich przypadkach, lekarze nierzadko zalecają swoim pacjentom noszenie specjalistycznego aparatu ortopedycznego, jakim jest orteza stawu skokowego GRAFO. W niniejszym artykule opowiemy o podstawowych kwestiach, związanych z tym niezwykle praktycznym urządzeniem medycznym.

 

Charakterystyka ortezy stawu skokowego GRAFO

 

Orteza tego typu obejmuje stopę, staw skokowy oraz goleń. Stosuje się ją w celu wspomagania leczenia oraz złagodzenia symptomów chorób kostno-stawowych. W przypadku poważnych kontuzji, obejmujących złamania, zwichnięcia oraz skręcenia, orteza stawu skokowego GRAFO ma na celu zabezpieczyć, usztywnić lub odciążyć naruszoną część stopy. Ze względu na swoją lekkość oraz znakomitą efektywność, połączoną z estetycznym wykonaniem, aparaty te nierzadko stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnego gipsu. Nie utrudniają one bowiem poruszania się, zaś w przypadku mniej poważnych schorzeń pozwalają nawet na regularne ćwiczenia. Co więcej, orteza przepuszcza powietrze, co czyni ją bardzo komfortową podczas noszenia w upalne, letnie dni. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zdjąć ją podczas kąpieli.

 

Sposób działania ortezy stawu skokowego GRAFO

 

Jak wspominaliśmy wcześniej, orteza stawu skokowego GRAFO jest wykorzystywana w trakcie leczenia złamań oraz skręceń. Założona przez pacjenta, orteza stabilizuje staw, odciążając go. W efekcie, odczuwamy zauważalnie mniejszy dyskomfort w trakcie chodzenia. Aparat ortopedyczny tego typu zapewnia przy tym stawowi optymalne warunki do stopniowej regeneracji, zapobiegając dalszym uszkodzeniom. W przypadku zwichnięć, orteza przeciwdziała naruszeniu więzadeł oraz przemieszczaniu się kości, usprawniając tym samym proces gojenia. Należy jednak pamiętać, że ortezy typu GRAFO mogą być wykorzystywane wyłącznie wtedy, gdy pacjent jest w stanie wyprostować biernie staw, a także ustawić stopę pod kątem 90 stopni względem podudzia.