Łagodzące krople do oczu – jaki preparat wybrać?

Nasze oczy każdego dnia narażone są na wiele negatywnych czynników, które sprawiają, że nasze oczy są zmęczone, podrażnione, a nawet opuchnięte i przekrwione. Istnieje wiele preparatów, których głównym zadaniem jest nawilżenie śluzówki oka oraz złagodzenie uczucia podrażnienia, a nawet początkowych stanów zapalnych. Jak wybrać odpowiedni preparat, dostosowany do naszych potrzeb? Czy łagodzące krople do oczu może stosować każdy? 

Krople do oczu – skład 

Krople do oczu używane są nie tylko w przypadku leczenia schorzeń oczu, ale również w celu ich nawilżenia. Łagodzące krople do oczu, kupione bez recepty, można stosować samodzielnie, bez konieczności odbycia wizyty lekarskiej. Krople do oczu różnią się składem, a co za tym idzie przeznaczeniem oraz działaniem. Możemy wyróżnić krople do oczu z antybiotykiem, krople do oczu zmęczonych i podrażnionych, krople do oczu dla dzieci, a nawet krople do oczu dla zwierząt, które przepisywane są przez weterynarza np. w przypadku zapalenia spojówek występującego u zwierząt. Niezależnie od przeznaczenia, wszystkie rodzaje kropli do oczu tworzone są na bazie wodnej wzbogaconej w substancje czynne. Najczęściej w składzie możemy znaleźć substancje takie jak:

  • kwas hialuronowy – występuje naturalnie w strukturze oka, odpowiada on za nawilżenie oka oraz stworzenie ochronnej powłoki na jego powierzchni,
  • świetlik lekarski – wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwświądowym oraz nawilżającym, świetlik lekarski wykorzystywany jest od wieków do produkcji preparatów przeznaczonych do pielęgnacji oczu, więcej na temat świetlika lekarskiego dowiesz się na stronie  https://euphrasia.pl
  • heparyna – odpowiada za nawilżenie oka, dodatkowo wykazuje działanie łagodzące oraz regenerujące,
  • witamina A – składnik dodatkowy w większości kropli do oczu, odpowiada za nawilżenie oraz przyspiesza regenerację spojówki i rogówki, witamina A jest niezbędna do prawidłowego działania narządu wzroku. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kropli do oczu? 

Podczas zakupu kropli do oczu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przeznaczenie oraz efekty, które chcesz uzyskać na skutek ich stosowania. Zazwyczaj głównym działaniem kropli do oczu jest ich nawilżenie, jednak w przypadku osób zmagających się z alergią warto wybrać łagodzące krople do oczu bez konserwantów, które zminimalizują ryzyko ewentualnych podrażnień. Również osoby, które na co dzień noszą szkła kontaktowe, powinny zaopatrzyć się w łagodzące krople do oczu, które dodatkowo nawilżą zmęczone i podrażnione oko.