Krople do oczu ze świetlikiem – ponadczasowy hit

Krople do oczu ze świetlikiem są ponadczasowym hitem. Łagodzą podrażnienia, zmniejszają ból i przekrwienie, pomagają przy uczuciu suchości oraz w sytuacjach, gdy mamy wrażenie, jakby „coś” wpadło do oka. Widomo, zioła są dobre na wszystko. Trzeba tylko znać ich prawdziwą moc. 

Świetlik, zioło znane od średniowiecza

 

Świetlik (Euphrasia) to jedna z najbardziej znanych roślin jednorocznych. Najczęściej występuje na terenach podmokłych i pobrzeżach lasów. Świetlik do oczu był już znany w średniowieczu w medycynie ludowej. 

Ziele świetlika pomaga na zmęczone, przekrwione, piekące, łzawiące i suche oczy. To jednak nie koniec jego cudownych właściwości. Stosuje się go również przy zapaleniu spojówek i pojawieniu  się jęczmienia. 

Świetlik stosuje się jednak nie tylko na oczy. Wspomaga leczenie dolegliwości skórnych, alergii i kaszlu.  

Ziele świetlika – jak stosować?

 

Ziele świetlika można stosować na trzy sposoby: jako napar do picia, kompresy i okłady na oczy oraz jako krople. Największą popularnością cieszą się krople do oczu ze świetlikiem. Nic w tym dziwnego. Ten sposób używania jest najprostszy i najszybszy. Kropli można używać niezależnie od miejsca i czasu. Nieco rzadziej stosuje się kompresy – okłady na oczy.  Zaparzone ziele zawija się w płótno i kładzie na zmęczone lub bolące oczy. Mniejszą popularnością cieszą się różnego rodzaju herbatki i samodzielnie przygotowane napary z suszu świetlika. 

Czy świetlik pomaga?

 

Oczywiście! Świetlik jest wykorzystywany od średniowiecza. Już wówczas ludzie zrozumieli jego dobroczynne działanie. Od tego czasu zmieniły się techniki, udoskonalono formułę, ale same właściwości ziela pozostały niezmienione. 

Krople do oczu ze świetlikiem pomagają przy łzawieniu i pieczeniu oczu. Kiedy nasz wzrok jest zmęczony, np. po wielogodzinnej pracy przy komputerze, czytaniu przy złym oświetleniu albo zbyt długim oglądaniu telewizji, lek na pewno złagodzi podrażnienia i ukoi zwykłe w takich przypadkach pieczenie. Można go również stosować w przypadku oczu zaczerwienionych lub suchych np. w wyniku podrażnienia przez czynniki atmosferyczne. Gwałtowny wiatr, rażące promienie słoneczne, pyłki roślin, morska woda – to wszystko ma ogromne znaczenie, a nasze oczy reagują na takie bodźce niemal natychmiastowo. Drażniąco działają także soczewki kontaktowe.  Świetlik do oczu na pewno zdziała tutaj cuda. Duże znaczenie ma także połączenie ziela świetlika z rumiankiem. Przeciwzapalne działanie rumianku wzmacnia dobroczynne właściwości świetlika łagodząc wszelkie infekcje, które mogą powstać np. przez noszenie soczewek kontaktowych, kontakt z chlorowaną wodą lub zanieczyszczonym powietrzem.