Jak znaleźć dobry ośrodek leczenia alkoholizmu w swojej okolicy?

Problem alkoholizmu w rodzinie z zasady narusza prawidłowe jej funkcjonowanie, w skrajnych przypadkach dochodzi często do niebezpiecznych sytuacji z zagrożeniem życia. Wiele rodzin doświadczyło na własnej skórze, jak trudne, wyczerpujące fizycznie i emocjonalnie potrafi być życie codziennie z taką osobą.  

 

Potrzeba pomocy, czyli jak wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu

 

Najbliżsi alkoholików, którzy często nie wiedzą jak leczyć alkoholizm, obserwują niepokojące objawy uzależnienia próbują rozmów, perswazji, a niekiedy nawet potrzeba postawienia twardego ultimatum, aby skłonić uzależnionego do podjęcia kroków w kierunku leczenia. Pojawia się wówczas problem: jak znaleźć i wybrać właściwy ośrodek leczenia alkoholizmu?

 

Trudny temat

 

Alkoholizm w rodzinie to nadal dosyć wstydliwy temat. Jednak osoba poszukująca ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych ma do dyspozycji wiele źródeł informacji. Wydaje się, że jeśli alkoholizm to choroba, to w pierwszej kolejności warto zwrócić się z pytaniem do lekarza. Najczęściej będzie to lekarz rodzinny, który na miarę swoich możliwości zna sytuację zdrowotną uzależnionego i będzie umiał wskazać instytucje zajmujące się problemem alkoholizmu, bądź skierować pod właściwy adres.

 

MOPS/ Gminne ośrodki pomocy społecznej

 

Jeśli chodzi o sytuacje rodzinne, w wielu miastach i gminach funkcjonują instytucje państwowe, których zadaniem jest nie tylko wsparcie rodzin w postaci zasiłków, czy rent socjalnych, ale także w postaci informacji, czy pomocy w nawiązaniu kontaktu z najbliższym ośrodkiem uzależnień od alkoholu. Można przyjąć, że w najbliższym ośrodku pomocy społecznej ktoś z obsługi może wskazać najbliższy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych.

 

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych w Internecie

 

Coraz łatwiejszy dostęp do Internetu umożliwia wyszukiwanie potrzebnych informacji każdemu zainteresowanemu. Jak znaleźć najbliższy ośrodek uzależnień alkoholowych w Internecie? Najprostszym sposobem będzie wyszukanie frazy np. „ośrodek uzależnień od alkoholu” wraz z nazwą miasta, lub miejscowości. Algorytm podpowie wówczas lokalizację bliskiego ośrodka, a po kliknięciu odnośnika będzie można znaleźć dane kontaktowe.