Jak działają suplementy z beta karotenem?

Beta karoten to prowitamina A. To z niej organizm człowieka produkuje witaminę A. Jakie działanie przypisuje się beta karotenowi i czy słusznie kojarzy się on z opalaniem? Jeśli jesteś ciekaw, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Beta karoten w profilaktyce nowotworów

Jak udowodniono, prowitamina A zmniejsza ryzyko zachorowania na raka (w tym na przykład raka krtani czy pęcherza moczowego), a także na choroby serca. Jest również pomocna, kiedy chcesz opóźnić proces starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Ponadto przypisuje się jej działanie antytrądzikowe. Tabletki z beta karotenem stosuje się również na poprawę wzroku. Można również spożywać tę prowitaminę w diecie. Najbardziej charakterystycznym jej źródłem jest marchew, ale znajdziesz ją również w morelach (szczególnie tych suszonych), jarmużu, pietruszce i wielu innych.

Suplementy na opalanie

Jeśli w niedługim czasie planujesz rozpocząć opalanie, warto zaopatrzyć organizm w beta karoten, który sprawi, że Twoja opalenizna dłużej się utrzyma. Ponadto prowitamina A zapewni Ci dodatkowy filtr ochronny przeciwko szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu. Pamiętaj jednak, że dieta bogata w beta karoten nie wystarczy, aby zdrowo się opalać. Koniecznie używaj kremów z filtrem i nie pozostawaj zbyt długo na słońcu, szczególnie w samo południe. Warto również pilnować dawek beta karotenu, kiedy spożywasz go w tabletkach albo pijesz sok marchwiowy przez dłuższy czas. Może to bowiem doprowadzić do zżółknięcia skóry, czyli tak zwanej karotenodermii