Droga ku wyleczeniu z uzależnienia

Alkoholizm to złożony problem, z którym mało kto jest w stanie sobie poradzić samodzielnie. Zarówno  sami alkoholicy, jak ich rodziny zadają sobie pytanie: „gdzie leczyć alkoholizm”?

 

Gdzie leczyć alkoholika

 

Samo stwierdzenie alkoholizmu to dopiero pierwszy krok. Jednak gdzie zgłosić alkoholika na leczenie? Przyjmując założenie, że poszukuje się ośrodka terapeutycznego względnie blisko własnego miejsca zamieszkania, można uzyskać informacje o dostępnych ośrodkach na przykład w najbliższym ośrodku pomocy społecznej. Warto umówić się na konsultację, czy rozmowę ze specjalistą, dzięki której można poznać etapy leczenia alkoholizmu, oraz uzyskać podstawową wiedzę o tym, od czego zacząć leczenie alkoholizmu.

 

Etapy leczenia

 

W zależności od przyjętej metodyki, można wyróżnić co najmniej kilka etapów leczenia alkoholizmu.

Na początku specjalista diagnozuje i stwierdza uzależnienie, które wymaga leczenia. W niektórych przypadkach stosuje się detoksykację. W następnym etapie osoba uzależniona rozpoczyna pracę z terapeutą, który pomaga uświadomić mu, że alkoholizm wiąże się z określonymi konsekwencjami, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, by częste upojenie nie wywierało wpływu na otoczenie, a na pewno wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie jego organizmu. Lekarz może do psychoterapii dołączyć leczenie farmakologiczne, które pomaga organizmowi zwalczyć głód alkoholu.

Najważniejsza jest akceptacja

 

Uświadomienie sobie, że alkoholizm to uzależnienie wyniszczające organizm i psychikę, z którym należy walczyć, to w terapii bardzo ważny krok. Podczas pracy terapeutycznej alkoholik uczy się jak działa mechanizm uzależnienia, jakie są sposoby radzenia sobie z potrzebą i głodem alkoholu. Etap po zakończeniu terapii ma krytyczne znaczenie, jest bowiem sprawdzianem skuteczności przeprowadzonego leczenia.

 

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu

 

Gdy decyzja o podjęciu leczenia już zostanie podjęta, najlepiej skierować się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień, w którym można uzyskać rzetelną i fachową pomoc. Pracownicy ośrodka z pewnością doradzą i pokierują dalszą terapią.