Czy lizaki bez cukru faktycznie zapobiegają próchnicy?

Próchnica to, tuż obok otyłości, jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi borykają się zarówno polskie dzieci, jak i ich rodzice. Niestety, wielu dorosłych bagatelizuje problemy z uzębieniem swoich pociech, myśląc, że problem przeminie sam, wraz z wypadnięciem psujących się mleczaków.

Nic bardziej mylnego – próchnica należy bowiem do schorzeń zaraźliwych, zaś powodujące ją bakterie mogą bez problemu przenieść się na zęby stałe, formujące się dopiero w jamie ustnej dziecka. Powodem takich ubytków są najczęściej cukry, obecne w słodyczach. Czy warto jest zatem szukać zdrowych alternatyw, takich jak lizaki bez cukru?

Ksylitol – słodzik przyjazny uzębieniu

Chcąc uchronić nasze dziecko przed problemami z uzębieniem, nie musimy wcale zabraniać mu sięgania po łakocie. Wystarczy jedynie wpoić maluchowi odpowiednie nawyki żywieniowe oraz nadzorować mycie zębów rano i wieczorem. Dodatkową formą ochrony zdrowia dziecka są specjalne lizaki bez cukru, w których sacharozę zastąpiono ksylitolem – słodzikiem pochodzenia naturalnego, pozyskiwanego między innymi z kory brzozy. W przeciwieństwie do cukru spotykanego w słodyczach, ksylitol nie powoduje próchnicy. Wręcz przeciwnie – ponieważ nie stanowi on pożywki dla bakterii, ryzyko ubytków zmniejsza się znacząco, zaś szkliwo zębów pozostaje mineralizowane. Słodycze z ksylitolem są przy tym mniej tuczące, zaś w krwi zmniejsza się poziom glukozy. Do tego typu produktów należy chociażby seria lizaków Mniam-Mniam, będących jednocześnie pierwszymi słodyczami z ksylitolem na rynku polskim.

Nie tylko zęby

Lizaki bez cukru to nie tylko skuteczna ochrona przed próchnicą i otyłością. Producenci takich zdrowych słodkości nie zapominają bowiem o prawidłowym rozwoju dzieci. Z tego też powodu, słodycze z ksylitolem odznaczają się również bogatą selekcją witamin i minerałów, niezbędnych do rozwoju kości, właściwego wzrostu oraz optymalnej pracy układu nerwowego i odpornościowego. To właśnie dzięki tym cechom, zdrowe lizaki stanowią przystępny suplement witaminowy, który pokochały dzieci z całego świata!