Usuwanie znamion – dbaj o swoją skórę!

Jeśli zauważyliście na swoim ciele kilka nowych pieprzyków, znamion lub tak zwanych naczyniaków, zawsze lepiej takie zmiany skórne sprawdzić okiem specjalisty. Nie warto bagatelizować niepokojących oznak które zauważacie na swoim ciele, nie tylko jeśli jesteście genetycznie obciążeni chorobą nowotworową. Lepiej przebadać takie nowo powstałe wykwity, by pozwolić sobie na szybką diagnozę i uspokojenie.

Groźne znamiona – jak je znaleźć?

Oczywiście, jeśli nie chcemy bez potrzeby umawiać się na wizytę u lekarza, możemy wcześniej samodzielnie wstępnie zbadać naszą skórę i oszacować, czy istotnie mamy do czynienia z niebezpiecznymi zmianami skórnymi, czy też nie ma się czego obawiać.

Oto kilka przykładów znamion, które powinny zaniepokoić:

  • niesymetryczny pieprzyk o zakrzywionych krawędziach, może być nawet kilkukolorowy z przewagą czarnego, czerwonego i brązowego – to może być czerniak,
  • mała plamka o chropowatej strukturze, nierówna, łuszcząca się i swędząca w kolorze różowym lub czerwonym – warto zbadać pod kątem rogowacenia słonecznego,
  • niewielka czerwona ropiejąca, słabogojąca grudka – duże prawdopodobieństwo na obecność raka podstawnokomórkowego,
  • łuszcząca się narośl wyglądem przypominająca brodawkę o poszarpanych krawędziach – rak płaskokomórkowy.

To jedynie wstępna, bardzo ogólna diagnoza, która pozwoli zaklasyfikować dane znamię do określonej grupy pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli jednak nie ma pewności co do wyniku przeglądu, oczywiście zalecana jest wizyta u specjalisty, najpierw internisty, później, jeśli zajdzie taka potrzeba, także dermatologa.

Rodzaje zmian skórnych

Jeśli chodzi o ogólną klasyfikację zmian skórnych to śmiało można je pogrupować w:

  1. Znamiona barwnikowe – tak zwane piperzyki powstają z komórek barwnikowych skóry.
  2. Brodatwki łojotokowe – wypukłe narośla, najczęściej można spotkać je w okolicach tułowia i twarzy.
  3. Włókniaki – łagodne guzy nowotworowe, wyglądem przypominają narośla.
  4. Naczyniaki – różowe i czerwone miejsca na ciele powstałe w wyniku poszerzania się naczyń krwionośnych.

Namawiamy do zachowania bezpieczeństwa a przede wszystkim nieustannego dbania o zdrowie i swoje własne dobre samopoczucie a w tym częstego badania swojego ciała. Dla zachowania komfortu zalecamy cykliczne badanie pod kątem zmian skórnych i usuwanie znamion!