Urazy sportowe – dlaczego sport to (nie) zdrowie

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że ten z nas, kto prezentuje wysportowaną postawę, jest postrzegany jako bardziej atrakcyjny. Osoba taka odznacza się smukłą sylwetką, jest o wiele bardziej sprawna i ma zdecydowanie więcej energii. Przez lata treningów wyczynowych bowiem, ciało zyskuje wymarzoną przez większość sprężystość a wypracowane codzienną pracą mięśnie są trwałe i kształtne. Czego jednak nie wiemy o życiu sportowców? Tego, że osiągnięcie właśnie takiego rezultaty okupione jest niezwykle ciężką pracą a nagrodą za lata wyrzeczeń są bardzo zróżnicowane urazy.

Kontuzje sportowców – z fizjoterapeutą za pan brat

Ze względu na lata ćwiczeń i godziny ciężkich treningów, każdy sportowiec, niezależnie od płci i rodzaju uprawianej dyscypliny, jest narażony na szereg mniejszych i większych urazów. Z pozoru mocne i odporne ciało każdego sportowca ma jednak swoje słabsze miejsca, ponieważ im intensywniej używana część ciała, tym jest coraz mniej odporna na kontuzje. Niemal wszyscy sportowcy regularnie odwiedzają gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, niestety niezwykle często tylko po to, by jedynie zaleczyć odzywającą się kontuzję.

Najczęstsze urazy sportowe

Wśród części ciała, które są narażone na kontuzje najczęściej, większość specjalistów wyróżnia kolana, kostki i łokcie. Równie często sportowcy naciągają sobie mięśnie i zrywają ścięgna. Takie rodzaje urazów da się podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • małe, a więc te, które odzywają się wskutek przeciążeń oraz
  • duże – makrourazy, dość niepokojące, negatywnie wpływające na proces treningowy. Do tego typu da się zaliczyć wszelkiego rodzaju skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia.

Znajdź sportowy złoty środek

Jeśli jesteś w tej grupie ludzi, którzy chcą się poruszać, ale albo nie mają możliwości na codzienne treningi, albo nie mają siły i ochoty na wymagające ćwiczenia, masz szansę na zdobycie doskonałej sylwetki bez ryzyka posiadania wyżej wymienionych urazów. Obecnie, jesteśmy ukierunkowani na siedzący tryb życia. Nie warto tym samym przeciążać naszego nieprzyzywczajonego organizmu zbyt częstym i wymagającym wysiłkiem fizycznym.