Ortezy kończyn dolnych – zastosowanie oraz charakterystyka produktów

Kontuzje kończyn dolnych przytrafiają się niezwykle często zarówno sportowcom, jak i osobom prowadzącym mniej aktywny tryb życia. Podczas leczenia różnego rodzaju zwichnięć czy stłuczeń, specjaliści zalecają wykorzystanie ortezy kończyn dolnych, która odpowiada za stabilizację oraz wsparcie uszkodzonych kończyn. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat ortez, ich zastosowania oraz charakterystyki. 

Czym są ortezy kończyn dolnych? 

Ortezy kończyn dolnych to elementy ortopedyczne, które wykorzystywane są w celu stabilizacji oraz unieruchomienia uszkodzonych kończyn. Nazywane są również aparatami ortopedycznymi, ze względu na sposób ich działania na organizm pacjenta. Ortezy kończyn dolnych ubierane są bezpośrednio na ciało pacjenta. Ortezy są dopasowywane w sposób indywidualny do potrzeb każdego pacjenta. Tylko wtedy ortezy mogą zagwarantować szybszy powrót do pełnej ruchomości. 

Zastosowanie ortez kończyn dolnych 

Choć ortezy kończyn dolnych wykorzystuje się w celu unieruchomienia oraz ustabilizowania uszkodzonych kończyn, ortezy stosuje się również w celu korekty postawy oraz regulacji napięcia mięśni. Z tego też względu ortezy kończyn dolnych wspomagają leczenie dzieci, które cierpią z powodu wrodzonych lub też nabytych schorzeń narządu ruchu, dysfunkcjami ortopedycznymi oraz neurologicznymi. Ortezy najczęściej wykorzystuje się w przypadku wystąpienia problemów takich jak:

  • obniżenie/wzmożenie napięcia mięśniowego,
  • porażenie kończyn dolnych,
  • niestabilność stawów,
  • brak kontroli nerwów oraz mięśni kończyn,
  • koślawość stóp,
  • dystrofia mięśniowa, 
  • mózgowe porażenie dziecięce. 

Rodzaje ortez kończyn dolnych 

Na rynku obecnie dostępnych jest kilka rodzajów ortez kończyn dolnych, które w zależności od potrzeb pacjenta, mogą całkowicie unieruchomić lub zwiększyć ruchomość kończyn w kontrolowany sposób. Do najpopularniejszych rodzajów ortez kończyn dolnych należą: 

  • Orteza DAFO – tego typu ortezy odpowiadają za stabilizację stopy w prawidłowym ułożeniu, zwłaszcza podczas chodu. Orteza DAFO jest ortezą dynamiczną i chroni staw skokowy oraz stopę. 
  • Orteza AFO – wykorzystuje się ją w przypadku schorzeń neurologicznych oraz ortopedycznych. Obejmuje ona staw skokowy i stopę, ale także podudzie. Orteza typu AFO może być ortezą sztywną lub ortezą ruchomą w zależności od potrzeb pacjenta. 
  • Orteza KAFO – ten typ ortezy odpowiada za stabilizację stawu skokowego oraz kolanowego. Orteza KAFO ubierana jest na całą kończynę dolną, która wymaga wsparcia, dzięki czemu pokrywa stopę, staw skokowy, goleń oraz udo. 
  • Orteza HKAFO – tak jak w przypadku ortezy KAFO, pokrywa całą kończynę dolną, z jedną małą różnicą tj. orteza HKAFO obejmuje stopę, staw skokowy, goleń, udo oraz staw biodrowy.