Jakie są kompetencje lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny najczęściej wybiera specjalizację internisty lub pediatry. Pediatrzy pod swoją opieką mają dzieci i nastolatków. Z kolei interniści podejmują się leczenia osób dorosłych. Lekarz medycyny rodzinnej opiekuje się swoimi pacjentami całościowo. Co to oznacza? W praktyce lekarz powinien posiąść wiedzę na temat wszystkich układów. Internista ocenia problem, z którym zgłasza się pacjent. Do lekarza rodzinnego udają się wszyscy, którzy zauważyli niepokojące objawy i dolegliwości.

Zadaniem internisty lub pediatry jest przeprowadzenie wstępnego wywiadu, wykluczenie chorób, postawienie diagnozy i skierowanie pacjenta na dodatkowe badania lub do specjalisty. Warto wiedzieć, że choroby niezagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta interniści lub pediatrzy leczą sami bez udziału innych lekarzy. Do takich chorób można zaliczyć przeziębienie, infekcje dróg oddechowych i choroby wrzodowe żołądka. Jeżeli lekarz rodzinny nie jest w stanie skierować pacjenta na badania, wtedy ma obowiązek wypełnić skierowanie do specjalisty. Należy pamiętać, że internista może nie tylko kierować pacjentów do poradni specjalistycznych, ale również do szpitali. 

O jakie badania może ubiegać się pacjent bezpłatnie u lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny na życzenie pacjenta lub zgodnie z postawiona diagnozą może bezpłatnie skierować pacjenta na morfologie krwi, badanie moczu, kreatyninę, elektrolity, poziom glukozy we krwi, poziom żelaza, hormony tarczycy, próby wątrobowe oraz markery stanu zapalnego. Jeżeli pacjent choruje na niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy cukrzycę, to lekarz internista musi regularnie co trzy miesiące zgodnie z harmonogramem leczenia kierować pacjenta na badania krwi. Lekarz rodzinny w centrum Poznania przyjmuje w poradni Alterida. Lokalizacja przychodni zapewnia dogodny dojazd pacjentów z różnych stron miasta. To palcówka medyczna z wieloletnim doświadczeniem na rynku. W jej murach pracują tylko i wyłącznie renomowani lekarze, którzy świadczą podstawową opiekę medyczną i umożliwiają dostęp  do świadczeń.