Gruźlica kości – nie lekceważ objawów

Choroba ta ma wiele odmian, jednak najczęściej występuje jako gruźlica płuc oraz gruźlica kości. Ta druga choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze, ale także mogą chorować na nią dzieci. Zdarza się jednak, że prątki odpowiedzialne za jej powstanie ujawniają się także u osób w młodych i w średnim wieku. Ważne jest, aby nie lekceważyć objawów, jakie daje gruźlica kości, gdyż nieleczona może prowadzić nawet do kalectwa.  

Czym jest gruźlica kości

To trudna do zdiagnozowania i wyleczenia postać choroby, którą wywołują podobne prątki, co jej płucną wersję. Prątki atakują kości i stawy, prowadząc do zmian w ich strukturze oraz znacznego ich osłabienia. Początkowo nie daje objawów, jednak nieleczona powoduje ból, opuchliznę w miejscu dotkniętym zmianami chorobowymi, a następnie samoistne złamanie kości, co jest podobne do osteoporozy.  

Problemem w przebiegu tej choroby jest fakt, że prątki ją wywołujące potrafią przez długi czas pozostać w uśpieniu albo – co jeszcze gorsze – gruźlica kości rozwija się w organizmie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. I to jest w niej najtrudniejsze, gdyż powoduje, że właściwa diagnoza często przychodzi zbyt późno.  

Co atakuje gruźlica kości

W rzeczywistości jest to gruźlica kości i stawów. Najczęściej występuje w kręgosłupie oraz w połączeniach kości długich np. w stawie biodrowym i kolanowym. Rzadko dotyka cały organizm, jednak bardzo często dochodzi do powstania kilk ognisk zapalnych.  

Leczenie

Rokowania jeśli chodzi o proces wychodzenia z choroby są optymistyczne pod warunkiem, że wcześnie postawiono właściwą diagnozę. Jednak podobnie jak w przypadku odmiany płucnej, gruźlica kości wymaga długiego leczenia farmakologicznego. Zakłada się, że minimalny czas przyjmowania leków takich, jak np. Pyrazinamid Farmapol to około 9 miesięcy. Pałeczki gruźlicy mogą bowiem przechodzić w stan uśpienia i atakować za kilka lat. Natomiast proces leczenia ma za zadanie całkowitą ich eliminację. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów bólu kości, czy stawów i profikaktycznie robić odpowiednia badania, bo gruźlica kości należy do tych,  które potrafią zaatakować mimo szczepień.