Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nazywane jest niezbędne w bardzo rozwiniętej próchnicy zębów powodującej zapalenie miazgi zęba. Dzięki jednak leczeniu kanałowemu zęby mogą zostać uratowane. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest leczenie kanałowe oraz kiedy zęby wymagają leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Słowo „endodoncja” pochodni z języka greckiego, będącym wynikiem połączenia dwóch słów – „endo-wewnątrz” oraz „odont-ząb”. W środku zęba zlokalizowana jest twarda warstwa zębiny. Pod zębiną natomiast znajdują się komora miazgi oraz kanały wypełnione miazgą składającą się z naczyń krwionośnych i tkanek łącznych. Najczęściej właśnie ta dolna część zębiny ulega zakażeniu bakteryjnemu, które pochodzi od ubytku próchniczego. Stan zapalny miazgi powoduje duży ból, powodując dyskomfort. Stomatolog oczyszcza kanały pełne chorej miazgi i wypełnia je płynną gutaperką. Taka metoda chroni przed całkowitym usunięciem zęba. Z uwagi na pogorszenie diety Polaków coraz bardziej jest konieczne leczenie kanałowe. Kielce i inne miasta dzięki wsparciu rządowemu prowadzą kampanie promujące dbanie o zęby. 

Leczenie kanałowe – kiedy zęby wymagają takiego leczenia?

Leczenie kanałowe jest konieczne w momencie, gdy wcześniej wspomniana miazga będąca nerwem i naczynia znajdują się w stanie zapalenia powodującego duży ból jamy istnej. Najczęściej do takiego stanu rzeczy prowadzi nieleczona próchnica. Dlatego warto regularnie chodzić do dentysty. Jak dowiedzieć się, gdzie jest dostępne leczenie kanałowe? Kielce i inne duże miasta są miejscem wielu gabinetów stosujących taką metodę leczenia zębów.

Omawiana metoda leczenia ratuje zęby, które są pęknięte i złamane oraz wymagają wielokrotnych zabiegów mogących kosztować fortunę. Jeśli jesteśmy już przy kosztach zabiegów stomatologicznych, warto wspomnieć, że leczenie kanałowe kosztuje od 700 do 1600 zł. Inwestycja w takie leczenie często pozwala jednak na zachowanie zęba. Zabiegi mogą być realizowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych.